Nedjelja, 6. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

FOTO Počelo plenarno zasjedanje hrvatskih biskupa

Redovito 63. plenarno zasjedanje Hrvatske biskupske konferencije (HBK) pod predsjedanjem predsjednika HBK zadarskog nadbiskupa mons. Želimira Puljića počelo je u utorak 19. listopada u sjedištu HBK na zagrebačkom Ksaveru, a središnja mu je tema sinodalni hod i globalna solidarnost…

Nakon zajedničke molitve na početku zasjedanja, članovima HBK i gostima zasjedanja apostolskom nunciju nadbiskupu Giorgiu Lingui, delegatu BK BiH vrhbosanskom nadbiskupu Vinku Puljiću i delegatu Međunarodne BK sv. Ćirila i Metoda subotičkom biskupu Slavku Večerini pozdravnu riječ uputio je predsjednik HBK zadarski nadbiskup Želimir Puljić, donosi IKA.

Poseban je pozdrav i čestitku uputio novoimenovanome srijemskom biskupu koadjutoru mons. Fabijanu Svalini, dosadašnjem ravnatelju Hrvatskoga Caritasa i Hrvatske katoličke mreže, zahvalivši mu na svemu što je u tim službama učinio.

Podsjetivši na pandemiju koronavirusa „koji je bacio svijet na koljena” i razorne potrese u Zagrebu i na Banovini, istaknuo je da su „pokrenuli su djela solidarnosti i zajedništva” što podsjeća na „iskustvo od prije trideset godina kad smo slogom i solidarnošću obranili ugroženu slobodu”. Mons. Puljić izrazio je nadu „da ćemo istim duhom zajedništva i solidarnosti moći nadvladati i sve druge nevolje i izazove zdravlja i bolesti s kojima se susrećemo”.

Navevši razmišljanje praškog teologa i sociologa Tomaša Halíka (1948.) o „bolesnome svijetu“ te knjigu Amina Maaloufa „Brodolom civilizacija“ pred čijom se opasnosti moguće oduprijeti samo „globalnom solidarnošću“ o kojoj govori i sanja papa Franjo, mons. Puljić napomenuo je kako bi najavljena „sinoda o sinodalnosti“ koja kreće od mjesnih Crkava, preko država i kontinenata mogla probuditi želju krenuti u smjeru „globalne solidarnosti“.

Pandemija i kriza svjetskih razmjera razotkrila je „svemoćnoga čovjeka“ u njegovoj sirovoj stvarnosti; potpuno razgoličen, slab i ranjiv, upozorio je nadbiskup Puljić i izrazio nadu da će sada obratiti pažnju na ono bitno i osnovno, pa „otkriti važnost odnosa s Bogom, te svjestan svoje krhkosti povjeriti se Njegovoj očinskoj milosti i providnosti”. Pritom je nadbiskup podsjetio na poruku koju su hrvatski biskupi polovicom siječnja uputili vjernicima i ljudima dobre volje da „sklapamo ruke na molitvu i nudimo evanđelje kao orijentir u izgradnji ovozemaljskog doma, te Bogu zahvaljujemo što je po dobroti brojnih dobročinitelja očitovao svoja silna djela“.

Nadbiskup Puljić zatim je podsjetio kako je papa Franjo 9. listopada u Vatikanu naglasio potrebu sinodalnog puta kojim „valja zajedno ići“. A najavljena Sinoda, objasnio je, „nije ni parlament, ni centar za istraživanje, nego crkveni događaj gdje je Duh Sveti glavni protagonist“ te pojasnio tri „nosiva stupa sinodalnog hoda: zajedništvo, sudjelovanje i poslanje“, i tri opasnosti: „Formalizam“ koji ističe oblik, formu, a ne sadržaj i dijalog s Božjim narodom; „Intelektualizam“ koji bi htio učiniti sinodu nekom vrstom studijskog skupa s apstraktnim govorom o problemima Crkve i nevoljama svijeta, što je odvaja od Božjeg puka i konkretnoga života. Treća je opasnost „napast nepokretljivosti“ koju prati izraz „tako se uvijek radilo“. Tom metodom zapravo „usvajaju se stara rješenja za nove probleme“, a to je Papa opisao kao „otrov u životu Crkve“. Na početku sinodalnoga puta Papa je sve pozvao da „postanu stručnjaci u umijeću susreta“, a to se „ne postiže organizacijom već odvajanjem vremena za susret s Gospodinom i jedni s drugima“.

Papa je poručio da „nije potrebno stvarati drugu, već drukčiju Crkvu“ – otvorenu novosti koju Duh Božji predlaže kako bi je „oslobodio od svih zatvaranja i prekinuo lance koji je stežu i blokiraju“, kako bi širila evanđeosku radost koja oslobađa. Mons. Puljić najavio je da će upravo o sinodi i sinodalnom hodu biti opširnije govora na ovom zasjedanju HBK.

Među ostalim temama zasjedanja spomenuo je objavu „Ekumenskog vademecuma za biskupe” o kojemu će govoriti predsjednik Vijeća za ekumenizam i međureligijski dijalog požeški biskup Antun Škvorčević. Predsjednik Vijeća za život i obitelj HBK riječki nadbiskup koadjutor Mate Uzinić govorit će o porukama i značenju apostolske pobudnice Amoris Laetitia o obitelji u Godini Amoris Laetitia koju je Papa proglasio 19. ožujka i trajat će do 26. lipnja 2022. i 10. svjetskoga susreta obitelji u Rimu.

Biskupi će raspravljati i o Pravilniku HBK i nekim aktualnim pitanjima Hrvatskog Caritasa. Članovi HBK saslušat će izvješća Predsjednika, Komisija, Vijeća i Odbora te raspraviti i o mandatima u tijelima HBK, rekao je nadbiskup Puljić, dodajući da će zasjedanje završiti 21. listopada, te podsjetio da sljedećega dana počinje „Šesti hrvatski socijalni tjedan“ o demografiji, iseljavanju i migraciji.

L.K.

 

Najnovije

DP-ov ministar: Ante Tomić zaslužio kantu izmeta na glavu

Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić (Domovinski pokret) u današnjoj se objavi na Facebooku žestoko obrušio na medije, novinare i pogotovo kolumnista Jutarnjeg lista...

Biblijska poruka 6. 10. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Nasljedovanje Krista u braku

Mk 10,2-16   Pristupe farizeji k Isusu pa ga upitaše: »Je li mužu dopušteno otpustiti ženu?« On im odgovori: »Što vam zapovjedi Mojsije?« Oni rekoše: »Mojsije je...

 SIP: HSP-u BiH zbog ‘Za dom spremni’ rekordna kazna od 30.000 KM

Središnje izborno povjerenstvo (SIP) BiH u petak je izreklo najvišu predviđenu kaznu od 30.000 KM, i to HSP-u zbog govora mržnje – plakata s...

 Je li Hrvatima nužno „mučeništvo strpljivosti“?

Foto:Katolički tjednik   Do presedana da se o Stepinčevoj kanonizaciji razmišlja i nakon što je ispunjen glavni preduvjet – čudesno ozdravljenje, došlo je nakon što je...

Tomislav Jonjić: Samo ja mogu pobijediti Milanovića!

Foto:Boris Šćitar   Koga smatrate glavnim konkurentom na predstojećim predsjedničkim izborima? Moj glavni protivnik na predstojećim izborima je Zoran Milanović, čovjek koji svoju taštinu stavlja iznad...