Petak, 4. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

KRVNIK ŠKABRNJE UMRO NEOMETAN U BENKOVCU: Sud ga oslobodio optužnice za ratne zločine, pokajao se nije nikad

U Benkovcu je preminuo Milenko Radak, jedan od vodećih napadača na Škabrnju kojem se u Hrvatskoj sudilo za teške ratne zločine nad civilnim stanovništvom u tom mjestu 18. studenog 1991. godine, piše Dnevno.hr

Škabrnjani su ogorčeni zbog čovjeka koji je umro nekažnjen jer dobro pamte suđenje na kojem Radak prema žrtvama nije pokazao niti malo poštovanja, a na kojem se provukao kroz “iglene uši”.

“Krvnik Škabrnje, pripadnik Dragovoljačkog voda koji je počinio najstrašnije zločine nad civilima i hrvatskim braniteljima u Škabrnji. Iako je nakon uhićenja 2004. na suđenju utvrđeno da je pripadao navedenoj postrojbi zbog nepostojanja materijalnih dokaza, oslobođen je krivnje. Mrtve oči ne vide a mrtva usta ne govore. Nakon teške bolesti Milenko Radak odlazi na vječni sud, bez odvjetnika, svjedoka i materijalnih dokaza. Neka mu bude suđeno po djelima njegovim”, kaže škabrnjska braniteljica Danka Dražina.

Podsjetimo, 2014. godine na Županijskom sudu u Zadru sudilo se tada 39-godišnjem Milenku Radaku iz Bukovića kod Benkovca zbog sumnje da je počinio ratni zločin protiv civila u Škabrnji i Nadinu 1991. godine. Radak je godinu prije uhićen u Benkovcu kada se sa obitelji vratio iz Sombora u Hrvatsku, a optužnica ga je teretila da je kao zapovjednik II. specijalnog voda tzv. Teritorijalne obrane Benkovac ušao u Škabrnju i sudjelovao u ubijanju civila kada su ubijene 34 osobe.

Problematično formulirana optužnica
Iako je, po sudskom obrazloženju, “nedvojbeno utvrđeno da je sudjelovao u napadu” na hrvatsko selo, na sudu su se pri donošenju odluke vezali uz činjenični opis iz optužnice.

“Taj je opis u najmanju ruku problematičan i neodređen, te ne sadrži bilo kakvu konkretizaciju pojedinačne radnje optuženika”, rekao je u obrazloženju presude sudac Branimir Zorica.

Sudac je objasnio da je u sudskom postupku nedvojbeno utvrđeno da je Radak sudjelovao u početku napada na Škabrnju, kao i to da je prethodno obučavao srpske dobrovoljce učeći ih rukovanju oružjem. Neosporno je i to da je Radak zaista bio pripadnik Specijalnog dobrovoljačkog voda koji je izvršio napad na Škabrnju, no:

“Formulacija iz optužnice o tome kako Radak nije spriječio ubojstva potpada pod tzv. zapovjednu odgovornost, no ona je inkorporirana u hrvatski kazneni zakon tek nedavno, a retroaktivna primjena zakona nije dopuštena. U tom se slučaju moglo koristiti međunarodno pravo”, rekao je Zorica, međutim, u optužnici tako nešto nije bilo navedeno.

Nakon izricanja oslobađajuće presude, sudac Zorica se osvrnuo na ponašanje u sudnici.

“Ovdje smo se naslušali uvreda Radakova odvjetnika Luke Šuška, koje je upućivao tužitelju, Sudu i stradalnicima Škabrnje. Naprosto je nevjerojatno da ni Luka Šušak ni Milenko Radak nisu ni jednom riječju pokazali elementarno poštovanje ni pijetet prema stradalnicima stravičnog zločina u Škabrnji. Stoga na kraju postupka ovom sudskom vijeću ostaje gorak okus u ustima”.

Milenko Radak bit će pokopan 06. prosinca u Benkovcu, a Škabrnjanima će ostati gorak okus zbog činjenice da je srpski specijalac koji je sudjelovao u napadu na njihovo mjesto – do smrti nekažnjeno živio u Hrvatskoj.

Najnovije

U BiH birača sve više, a stanovnika sve manje?!

Foto:Istina.media   Osim ogromnog broja glasova dijaspore, za koju postoji sumnja kako završe, poseban problem je i ažurnost biračkih spiskova kada je riječ o osobama koje...

HDZ Širokog čini Minhen bojna

U pjesmi Marka Perkovića Thompsona „Duh ratnika“ refren ide ovako: “Sve bih dao da je vidim Ponosnu i lijepu ko u snovima, Sve bih dao da je...

U Sarajevu proslavljen napad Irana na Izrael

Foto:Screenshot X   “Free free Palestine”, skandirali su prosvjednici preko puta gradske vijećnice te mahali zastavama Palestine i BiH. Plan im je bio da se okupe ispred...

Slavna pobjeda kod Čepikuća

    Zbor Narodne Garde se osnovao u  Dubrovniku početkom lipnja 1991. na Rašici. Ustrojene su dvije satnije i raspoređene u Čepikuće tijekom kolovoza iste godine....

Biblijska poruka 3. 10. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Odašiljanje sedamdeset i dvojice – Žetva mira

Lk 10, 1-12    Pristupe učenici Isusu pa ga zapitaju: »Tko je, dakle, najveći u kraljevstvu nebeskom?« On dozove dijete, postavi ga posred njih i...