Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen obilježje kod zaseoka Baždarići u Paljuvu i misom zadužnicom jučer je obilježena, 26. godišnjica pogibije hrvatskog branitelja Stipe Elkaza iz Kijeva, pripadnika 4. gbr Pume. Molitvu odrješenja i svetu misu u ovdašnjoj crkvi Marije zaštitnice kršćana je predvodio don Ivan Ćurić, župnik Novigrada i Paljuva…
– Ovdje na prvoj crti bojišnice nakon nekoliko godina stanke nastavljamo obilježavati pogibelj heroja Domovinskog rata, našeg Stipe, kazao je Marinko Čavka, predsjednik Koordinacije braniteljskih udruga Knina, načelnik općine Kijevo u dva mandata te je nastavio:
– Naši poginuli tijekom Domovinskog rata žive u našim sjećanjima, a njih i sve one koji su bez pogovora branili svoju domovinu sjećamo se, poručio je Čavka izjavivši kako će obilježavanje godišnjice pogibelji Stipe Elkaza postati tradicionalno, donosi zadarskilist.hr. .
Ponos i tuga
Općina Kijevo je u suradnji s Općinom Novigrad podigla ovo spomen-obilježje kao uspomenu na Stipu Ekleza, junaka i viteza Domovinskog rata koji je uvijek bio prvi kad je trebalo.
– Stipe je domovini dao ono najvrjednije što je imao, svoj mladi život. Znam da se u vašim srcima osim ponosa javlja i tuga, ali evo i danas kraj ovog spomen-obilježja zauvijek upisujemo trag žrtve koju su hrvatski branitelji podnijeli za slobodu, poručio je Joso Klapan, načelnik Općine Novigrad.
Stipe Elkez bio je rođen 10. siječnja 1971. u Kijevu, u kotlini između Dinare i Kozjaka, a nakon odsluženog vojnog roka 1991. godine odlazi na ratište, gdje sudjeluje u obrani Hrvatske. Poginuo je 15. ožujka 1993. godine u gustoj šikari kod Paljuva gdje je, kako kažu mineri, “pronašao svoju minu”.
– Rane iz obrambenog Domovinskog su na žalost još duboke i vrijeme koje prolazi ne čini ih manje bolnim. Našeg heroja Stipe danas se sjećamo sa sjetom ali i ponosom, naglasio je Stipina sestra Veronika koja sa suprugom Ivanom Žeravicom živi u Vrliki. Imaju četvero djece, od kojih je troje starijih s njima u Paljuvu.
Obitelji Elkaz je platila strašnu cijenu u poraću Drugog svjetskog rata kad je ubijeno 9 članova obitelji, a veći dio zemlje nacionaliziran.
Zatočenici u Kninu
– Početkom balvan revolucije u kolovozu 1990. godine naš Stipe je odslužio tadašnju, tzv. JNA te se odmah priključuje dobrovoljačkom odredu Kijevo, jer je u tom trenutku iako slabo naoružano već organiziralo seoske straže u Kijevu koje je bilo izolirano, u okruženju, navodi sestra Veronika koja ne može sakriti suze u očima.
Do pada Kijeva, krajem kolovoza 1991. Stipe je izvršavao zadatke kao pričuvni policajac Policijske postaje Kijeva. Odmah po dolasku na oslobođeni teritorij, kao pripadnik MUP-a bori se u zaleđu Šibenika Elkaz se 1. siječnja 1992. godine priključuje u aktivni sastav 4. gardijske brigade u inženjerijsku postrojbu minera.
– Naš otac Josip, koji je prerano preminuo prije 10 godina, bio je na sinjskoj bojišnici nakon što je prošao tešku golgotu kninskih kazamata jer je bio zarobljen tijekom pada Kijeva te je 207 dana proveo u Martičevu zatvoru. Kako su mi otac i brat bili na bojišnici s majkom Marom bila sam prognanica u naselju Resnik, prisjeća se Veronika Žeravica rođ. Elkez, donosi zadarskilist.hr.
Vijence je položila i svijeću zapalila Stipina obitelj te izaslanstva udruge Veterani 4. gbr, Koordinacije udruga Domovinskog rata Knin, općine Kijevo i Novigrad i djeca pripadnika 4. grb, dok su svijeće zapalili mještani Kijeva i Paljuva.