Ponedjeljak, 13. siječnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

VIDEO “MILJEVAČKA OLUJA” SJAJNA AKCIJA HV-e “MILJEVCI” POTUKLA I OTPUHALA SRPSKOG OKUPATORA…

Prije 29 godina 21. lipnja 1992. godine oslobođeno je sedam miljevačkih sela. Akcija je trajala od ranih jutarnjih sati a u njoj su sudjelovali pripadnici 4. bojne 113. brigade te dijelovi 3. bojne 142. brigade, i Vojne policije…
Na okupiranome području Miljevačkog platoa (na Miljevačkom platou su isključivo živjeli Hrvati) okupator je maltretirao preostalo stanovništvo, minirao i palio domove Miljevčana. Također su s okupiranoga područja vršeni topnički napadi na Šibenik i Skradin…
Akciji „Miljevačka oluja“ prethodila je akcija oslobađanja Nos Kalike (02. ožujka 1992.) koju je izvela 2. satnija 4. bojne 113. brigade HV-a. Ta akcija je omogućila sljedeće akcije HV-a. Nakon akcije Nos Kalika, srpski agresor je ubio četvoro Miljevčana, dvadesetak ih je odveo u Kninski zatvor te uništavao domove Miljevčana pa je stanje postalo neizdržljivo. To je bio glavni povod za akciju „Miljevačka oluja“.

Operacija je pripremljena u tajnosti i izvedena u jednom danu. Munjevitom akcijom Hrvatska vojska oslobodila je Miljevački plato (7 sela, oko 150 km2) u općini Drniš. Glavne snage za napad činile su dijelovi 113. brigada  i dijelovi 142 brigade, ukupno 520 vojnika.

Zapovjednik akcije bio je zapovjednik 4. bojne 113. brigade HV-a pukovnik Kruno Mazalin, a zapovijed za izvođenje akcije potpisao je zapovjednik 142. brigade pukovnik Luka Vujić.

Napad je počeo iz tri smjera, bez topničke pripreme, s ciljem da se iznenadi neprijatelj što je uspjelo. Neprijatelj je krenuo tenkovima iz vojarne Trbounje, ali nakon što je uništen prvi tenk, ostali su se vratili u vojarnu. Borbe su trajale cijeli dan 21. lipnja do jutra 22. lipnja 1992. godine.

Agresoru su naneseni znatni gubitci u ljudstvu i tehnici: 60 poginulih, uništena 3 tenka, 2 oklopna transportere, 4 kamiona, zarobljeno 18 vojnika, 1 tenk, 2 oklopna transportera, 6 haubica 150 mm, 17 motornih vozila, 4 topa ZIS-a, 2 minobacača 120 mm, 5 bestrzajnih topova, 2 OULK 9 K11 i veća količina streljiva.

U akciji je poginulo 6 hrvatskih branitelja, a 2branitelja su umrla od posljedica ranjavanja: Ivica Goreta, Petar Sedlar, Milan Novaković, Ivica Barišić, Mate Pućo, Nikola Cigić, Ante Škopljanac i Halid Kopić.

Zbog složene političke situacije zatraženo je od hrvatskih vlasti da se hrvatske snage povuku što je zapovjednik akcije odbio, a kasnije je izjavio: “Bili smo svjesni da bi u slučaju povlačenja stradanja bila još veća, pa je 23. lipnja došlo do protuudara Torbičinih vojnika. Uspjeli smo zadržati oslobođeni teritorij, a onda su počeli pregovori o predaji tijela neprijateljskih vojnika.

Nakon odbijanja povlačenja hrvatskih snaga uslijedio je protuudar srpskih snaga, 23. lipnja 1992., koji je uspješno odbijen. Nakon toga slijedili su topnički napadi agresora po dalmatinskom gradovima.

Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je Rezoluciju 762 kojom je osuđena akcija i zatraženo povlačenje na početne položaje. Hrvatska vojska se nije povukla već je branila oslobođeni prostor. Akcija je olakšala izvođenje VRO „Oluja“. Političke okolnosti (Sarajevsko primirje, mandat UNPROFOR-a) bile su složene pa se postavljalo pitanje legitimiteta akcije.

Nakon „Miljevačke oluje“ dio Miljevčana vratio se iz progonstva u razrušene domove svojim svakodnevnim poslovima. Mnogi donatori i Caritas Šibenske biskupije pomogli su taj povratak.

Šime Strikoman je na obljetnicu 113 brigade ovjekovječio milenijskom Fotografijom

 

M.M.

Najnovije

Primorac zahvalio biračima i simpatizerima

Predsjednički kandidat Dragan Primorac u obraćanju u nedjelju nakon održanih predsjedničkih izbora čestitao je i zahvalio biračima, kao i onima koji nisu izašli na...

Milanovićev govor nakon uvjerljive pobjede: Moja ruka je ispružena, molim da Vlada shvati poruku birača

U pobjedničkom govoru Zoran Milanović zahvalio je građanima na podršci, istaknuvši kako pobjedu vidi kao priznanje svom dosadašnjem radu i snažnu poruku Vladi o...

Tko ne pruži ruku svom prijatelju u nevolji zapravo i nije njegov prijatelj

Hrvati su kao narod često skloni generaliziranju, na način kojim veću skupinu ljudi nekog naselja, sela, općine ili skupine branitelja ili ne branitelja, neke...

Bošnjački udžbenici iz povijesti krivotvore prelazak na islam i doba Osmanlija, negiraju Hrvate i Srbe

Opasno mitomansko štivo koje se skriva u udžbenicima iz povijesti stvara podlogu za razvoj teorija o ekskluzivnosti jednoga naroda i negiranju identitetu drugih dvaju.   Bošnjački...

Tomaševićeve kemije prešle svaku mjeru: znate li jesu li zaštitari u školama osuđeni kriminalci ili pedofili ???

Čak troje ravnatelja osnovnih škola u Zagrebu danas nas je kontaktiralo i sablaznilo činjenicom da se u školama kreću zaštitari koji nisu prošli sigurnosnu...