Petak, 11. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

FOTO U Podgorici je opsadno stanje zbog parlamentarne rasprave o Zakonu o pravnom položaju vjerskih zajednica…

U Podgorici je opsadno stanje zbog parlamentarne rasprave o Zakonu o pravnom položaju vjerskih zajednica. Policija je od ranog jutra blokirala središte grada i zabranila okupljanje prosrpske oporbe u blizini štićenih objekata…

Zakonu se protivi Srpska pravoslavna crkva koja taj zakon vidi kao paravan za otimanje crkava i hramova, kojih ta vjerska zajednica u Crnoj Gori ima oko 700. Mitropolit SPC-ja u Crnog Gori Amfilohije je vlast u Podgorici stoga prozvao “bivšim titoistima” i “grupom bogataša” koji žele opljačkati i hramove. Zakonu se protivi i prosrbijanska oporba koja se protivi euroatlantskom putu Crne Gore.

Ostale vjerske zajednice, katolička, židovska i islamska, nemaju ništa protiv zakona te su s državom potpisale posebne bilateralne sporazume.

Zakon je za naš portal objasnio Srđan Kusovac, savjetnik predsjednika Vlade Crne Gore i rukovoditelj službe za odnose s javnošću crnogorske vlade.

– Imovinu Srpska pravoslavna crkva ne vraća Crnogorskoj crkvi. Ovim zakonom se utvrđuje pravna činjenica da kulturno blago koje je kroz stoljeća stvarano od državnog novca pripada državi, odnosno svim građanima. Dakle, samo ona vjerska imovina koja predstavlja kulturno dobro, a sticana je od javnih prihoda države ili je bila u državnom vlasništvu do gubitka nezavisnosti Crne Gore 1918. godine, bit će ovim zakonom registrirana kao državno vlasništvo. I to samo pod uvjetom da ne postoje dokazi kako nad tom imovinom pravo vlasništva ima neka vjerska zajednica, rekao je Kusovac.

– S druge strane, ako je neka vjerska zajednica stekla određenu imovinu u skladu sa zakonom koji je danas važeći ili koji je nekada važio, država će to poštovati, dodao je.

Prijedlog zakona je podržala Crnogorska pravoslavna crkva koja smatra da će njime biti vraćena imovina nezakonito prepisana SPC-u.  SPC u Crnoj Gori ima u vlasništvu 66 uglavnom srednjovjekovnih manastira, desetke crkava i drugih nekretnina.

– Da budem sasvim jasan: smatram jednako neprihvatljivim vrijeđanje i negiranje crnogorskog državnog identiteta i onda kada se slavi nestanak naše države u ime velikosrpskog nacionalizma i onda kada se Njegoš proglašava genocidnim piscem, ali i onda kada neodgovorni državni službenici grubo uvrijede vjernike Srpske pravoslavne crkve, rekao je u parlamentu ministar pravosuđa Zoran Pažin, ujedno i potpredsjednik vlade.

– Zato ovaj prijedlog zakona koji je pred vama ne staje na kraj jednom etnonacionalizmu da bi porodio i uzgojio drugi. Ne! Ovaj zakon donosimo da bi svi u Crnoj Gori imali jednako pravo da, po svojoj savjesti, budu ili ne budu vjernici bilo koje vjeroispovijesti, i da bi zakoni Crne Gore jednako vrijedili za sve, dodao je ministar.

Opozicijske stranke iznosile su primjedbe i na policijsku blokadu središta grada kojom je onemogućen izravan pristup parlamentu, prenio je B92.

Ispred Sabornog hrama u Podgorici održan je prosvjed zbog usvajanja zakona o slobodi vjeroispovijesti, koje su organizirale oporbene stranke Demokratski front (DF) i Prava Crna Gora. Prosvjednici tvrde da je predloženi zakon usmjeren protiv Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i da bi joj, u slučaju njegovog usvajanja, mogla biti oduzeta vrijedna imovina, prenijela je Al Jazeera .

Andrija Mandić iz oporbenog Demokratskog fronta, inače zagovornika ujedinjenja Srbije i Crne Gore, pozvao je s govornice parlamenta protivnike prijedloga zakona da izađu na ulicu i blokiraju cijelu Crnu Goru.

Još uvijek se ne zna hoće li se glasanje o zakonu održati danas, donosi HRT.

D.K.

Najnovije

Jonjić: Dok god nemamo razvijenu nacionalnu i političku svijest u Hrvatskoj će živjeti jugoslavenski mitovi i iluzije

Kandidat za hrvatskog predsjednika Tomislav Jonić u petak se oglasio na svom facebook profilu komentirajući Milanovićev posjet Crnoj Gori, ali i Vučićev dolazak u...

Partije protiv hrvatskog naroda u BiH ostvarile pobjedu

Piše: glavni urednik Vlado Kolak   Teško da ima nepravednije države u svijetu gdje se više gaze prva jednoga konstitutivnog i suverenog naroda kao što se...

Partizanski pokolj hrvatskog puka na otoku Daksi 1944.

    Pokolj na Daksi, (“Daksa 1944./45.”) označava pokolj kojeg su počinili Titovi partizani u listopadu 1944. godine, tijekom Drugog svjetskog rata na otočiću Daksi. piše...

11. listopada 1946. Zagreb – na temelju iznuđenih izjava i lažnih svjedočanstava osuđen Stepinac

Na današnji dan, 11. listopada 1946, osuđen je na 16 godina zatvora zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac. Taj hrvatski mučenik, blaženik i kandidat za kanonizaciju...

Biblijska poruka 11. 10. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Otvori, Gospodine, usne naše da te slavimo

Lk 11, 15-26   Pošto Isus izagna đavla, rekoše neki iz mnoštva: »Po Beelzebulu, poglavici đavolskom, izgoni đavle!« A drugi su iskušavajući ga, tražili od njega...