Petak, 17. svibnja 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

FOTO Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata u Bosanskoj Posavini povodom 30. obljetnice pada Bosanskog Broda i većeg dijela Bosanske Posavine

foto-BB1

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata u Bosanskoj Posavini povodom 30. obljetnice pada Bosanskog Broda i većeg dijela Bosanske Posavine koji je doveo do egzodusa hrvatskog i bošnjačkog naroda toga kraja obilježen je u četvrtak 6. listopada 2022. u Bosanskom i Slavonskom Brodu.

Podatak da je u tom dijelu Bosanske Posavine prije rata živjelo blizu 50.000 Hrvata katolika, a do danas ih tu živi manje od 900 uglavnom starijih i nemoćnih dovoljno govori koliko je taj kraj još uvijek pust i izranjen.

U organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana 101. Bosanskobrodske brigade i koordinaciji udruga proisteklih iz Domovinskog rata Brodsko-posavske županije, prvi dio programa započeo je polaganjem vijenaca i molitvom kod spomen obilježja na gradskom groblju u Bosanskom Brodu.

 

Slijedila je misa zadušnica u župnoj crkvi Sv. Ilije proroka u Bosanskom Brodu za sve poginule, nestale i umrle branitelje i civilne žrtve u Domovinskom ratu.

Predvodeći misno slavlje župnik vlč. Antonio Čutura zahvalio je nazočnima što su i ove godine po 30. put došli odati počast poginulim hrvatskim braniteljima te tako pokazali svoju žrtvu, ljubav i zauzetost za ono što su njihovi vitezovi učinili dajući ono najvrijednije – svoje živote u obrani svoga rodnog kraja.

“Pohodom grobljima, polaganjem cvijeća i paljenjem vijenaca kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima te misom zadušnicom mi smo danas pokazali da vjerujući u Kristovo uskrsnuće koje su nam prenijeli naši preci živimo u nadi u uskrsnuće naših branitelja i naše uskrsnuće. Vjera u Kristovo uskrsnuće nada u naše ljudsko uskrsnuće i ljubav i zahvalnost prema našim braniteljima rodnoj grudi, Posavini okupljaju nas na ovo sveto mjesto. Ovo je misa ljubavi i zahvalnosti u kojoj mi molimo i zahvaljujemo Bogu za naše poginule branitelje s vjerom da i oni mole za nas. Molimo s puno nade, ljubavi i zahvalnosti za sve ono što su dobro za nas učinili”, poručio je župnik Čutura.

U cjelodnevnom programu koji je započeo polaganjem vijenaca i lampiona kod spomen obilježja poginulim braniteljima na gradskom groblju u Bosanskom Brodu uz branitelje te obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja sudjelovali su predstavnici braniteljskih udruga Domovinskog rata te predstavnici društveno-političkih vlasti: predsjednik Hrvatskog generalskog zbora general pukovnik Marinko Krešić, izaslanik ministra branitelja Županije Posavske Drago Kopić, zastupnik predstavnika Doma Parlamenta skupštine Bosne i Hercegovine Mijo Matanović, dopredsjednik Republike Srpske i Hrvatske Demokratske Zajednice Bosne i Hercegovine za Posavinu Josip Jerković, generalni konzul u Banjoj Luci Zoran Piličić, predsjednik kluba Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske Ivo Mijić, vijećnik kluba Hrvata u Vijeću naroda Republike Srpske Davor Čordaš, dopredsjednik Skupštine općine Brod Viktor Jerković te vijećnik u Skupštini općine Brod Josip Blažević.

Poslije mise druženje su nastavili u župnoj dvorani uz zajednički ručak. Prigodnim riječima obratio se predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana 101. brigade Ivo Đogaš u kojoj je poginulo 426 pripadnika i 1417 stradalo u borbenim djelovanjima.

On je naglasio kako se svake godine na taj dan prigodnim programom prisjećaju svojih najhrabrijih vitezova koji su u obrani svoje rodne grude bili spremni na najveću žrtvu – dati svoje živote. Naglasio je kako je Udruga i podrška obiteljima poginulih kao i Hrvatima koji su se vratili i žive na tom području. Iskazao je svoju želju da tu tradiciju obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata u Bosanskoj Posavini nastave i prenesu na mlade generacije naglasivši kako je to obveza i ono najmanje što za njih mogu učiniti kako bi ih oteli zaboravu.

Prigodnim riječima obratili su se i neki od nazočnih predstavnika društveno političkih vlasti. Prisjetivši se kako je u Domovinskom ratu bilo tako prepoznatljivo zajedništvo hrvatskog naroda, povjerenje i poštovanje jednih u druge upozorili su da su nažalost izblijedjele te vrline koje su im tada davale hrabrost ponos i prkos da sve u životu prevladaju. Prisjećajući se tmurnog i kišovitog dana 6. listopada 1992. godine kada je padom Bosanskog Broda i većeg dijela Bosanske Posavine tisuće Posavaca tek pokojom vrećicom moralo iz svojih domova odlaziti preko Save u nepoznato poručili su: “Žrtve na ovom području su ogromne. Jesmo li danas dovoljno jako i snažno utjeloviti žrtvu naših branitelja? Trebali bi biti zajedno i kad se veselimo i kad tugujemo kako smo to bili kada smo rame uz rame branili svoje i kada smo s tugom morali napustiti svoj kraj”.

Drugi dio programa odvijao se u popodnevnim satima u Slavonskom Brodu. Započeo je polaganjem vijenaca i svijeća kod Spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima na Trgu Stjepana Miletića na koje su uz predstavnike društveno političkih vlasti iz Bosne i Hercegovine sudjelovali predstavnici gradskih i županijskih vlasti iz Slavonskog Broda.

Dirljiv je bio prizor u predvečerje Dana sjećanja kada su i ove kao i dosadašnjih godina palili i odložili 500 lampiona duž gradskog šetališta uz rijeku Savu u znak sjećanja na sve poginule vitezove u Domovinskom ratu u Bosanskoj Posavini.

Podatak da je u tom dijelu Bosanske Posavine prije rata živjelo blizu 50.000 Hrvata katolika, a do danas ih tu živi manje od 900 uglavnom starijih i nemoćnih dovoljno govori koliko je taj kraj još uvijek pust i izranjen.

VEZANE VIJESTI

VIDEO: 6. listopada 1992. Bosanski Brod – kako je i zašto pala Bosanska Posavina?

Najnovije

Vučić se okomio na Domovinski pokret, čudi se što nema reakcije EU, komentirao i presudu za zločine u srbijanskoj agresiji na Hrvatsku

Foto:Screenshot/ Youtube   Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić gostovao je u programu RTS-a te govorio o aktualnostima u svojoj zemlji, ali se osvrnuo i na izbore u...

Kovač: U Slovačkoj je prisutna radikalizacija i kod vladajućih i kod oporbe

Foto:Screenshot   Bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač u Novom danu N1 televizije komentirao je atentat na slovačkog premijera Roberta Fica. Kovač je komentirao kako je...

Radić otkrio razloge zašto nije ministar u novoj Vladi

Foto:Screenshot/N1   Mario Radić iz Domovinskog pokreta u N1 Dnevniku s Ninom Kljenak razgovarao je o sastavu nove Vlade i objasnio zašto je ispao iz kadrovske...

Biblijska poruka 17.5.2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Ljubiš li me – jesi li mi prijatelj?

Foto:Radiopostaja Mir Međugorje   Iv 21,15-19 Kad se Isus ukazao svojim učenicima, nakon doručka upita Šimuna Petra: »Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi?« Odgovori mu:...

Ante Beljo: Tito je organizirao i nadgledao likvidacije Hrvata

Gost podcasta ”55 minuta kod Željke Markić” bio je Ante Beljo. Ante Beljo se već 60 godina bavi temom Bleiburga.   Beljo je hrvatski političar, saborski...