Na Ošjaku, jednom od vrhova Dinare, održano je svečano otkrivanje spomenika hrvatskim braniteljima i hrvatskoj državi…
Krstičević: Jedinstveno je što je hrvatski vojnik opstao na Dinari, izdržali smo jako teške uvjete jer smo znali da možemo i moramo, za našu Hrvatsku”
Povodom obilježavanja 24. obljetnice vojno-redarstvene operacije Oluja, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja u nedjelju, 4. kolovoza 2019. na Ošjaku, jednom od vrhova Dinare na 1657 metara nadmorske visine, održano je svečano otkrivanje spomenika pod nazivom “Spomenik Domovini”.
Riječ je o spomeniku hrvatskim braniteljima i hrvatskoj državi, a svečanom otkrivanju spomenika nazočio je izaslanik vrhovne zapovjednice Oružanih snaga RH i predsjednice RH Ante Deur, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Anđelko Stričak, izaslanik predsjednika Vlade RH, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar uprave Ivan Malenica, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Ivan Vukić, načelnik Glavnog stožera OS RH general zbora Mirko Šundov uz predstavnike braniteljskih udruga te lokalnih i civilnih vlasti.
Postavljanje spomenika na vrhu Ošjak inicijativa je Planinarske udruge “Dinaridi” i udruge veterana 7. gardijske brigade Puma, a u toj prigodi izaslanik predsjednice Republike Hrvatske kazao je kako je ovo mjesto simbolično mjesto, mjesto koje je nosilo stvaranje hrvatske države. “Hrvatska vojska nosila je jednu generaciju i mogu biti ponosni na ono što su stvarali” poručio je Deur.
Krstičević: Ključna strateška odluka bila je izlazak HV na Dinaru
Ministar Krstičević u ovoj prigodi podsjetio je kako je upravo na veličanstvenoj Dinari, krenulo oslobađanje Republike Hrvatske u završnim operacijama Hrvatske vojske.
“Ključna strateška odluka prvog hrvatskog predsjednika Tuđmana bila je izlazak Hrvatske vojske na Dinaru u 11. mjesecu 1994. godine.
U teškim uvjetima, upravo su dvije gardijske brigade, Pauci i Pume, ovdje na nemilosrdnoj Dinari, zajedno s ostalim postrojbama Hrvatske vojske dale ogroman doprinos. Odradili smo ključne operacije, Zimu 94′, Skok 1, Skok 2, a kruna je bila operacija Oluja. Jedinstveno je što je hrvatski vojnik opstao na Dinari, izdržali smo jako teške uvjete jer smo znali da možemo i moramo, za našu Hrvatsku”, rekao je ministar obrane.
“Operacija Oluja bila je veličanstvena, a čast oslobođenja našeg kraljevskog grada Knina pripala je 4. i 7. gardijskoj brigadi Hrvatske vojske, ali ono što se često zaboravlja je da je priprema za Oluju započela puno prije same operacije”, podsjetio je ministar Krstičević.
“Bez predanosti i požrtvovnosti hrvatskih branitelja ne bi bilo ni konačne pobjede u operaciji Oluja koja je simbol našeg vojničkog uspjeha i kruna svih pobjeda u Domovinskom ratu”, rekao je ministar i naglasio kako posebnu zahvalnost treba iskazati poginulim hrvatskim vitezovima i njihovim obiteljima.
“Zbog te žrtve i danas gradimo i razvijamo pobjedničku Hrvatsku vojsku i policiju na temeljima Domovinskog rata”, zaključio je ministar Krstičević, a spomenik je potom blagoslovio generalni vikar Vojnog ordinarijata don Marko Medo.
Spomenik su uz najviše predstavnike državnog vrha i predstavnike braniteljskih udruga otkrila djeca poginulih hrvatskih branitelja i to Ante Pedić, Toni Zagorčić, Marin Koli i Mile Marković, priopćio je MORH.