Ponedjeljak, 13. siječnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Hrvatska između dva trenda: Pad broja domicilnog stanovništva i ubrzana imigracija

Ono što se nekad činilo kao daleka budućnost ili teorija zavjere postala je hrvatska sadašnjost. RH užurbano postaje imigrantskom državom koja sve češće, osim radnika iz susjednih zemalja, privlači i radnike iz “Trećeg svijeta”. Nepalci, Filipinci i Indijci od nedavno rade u svim hrvatskim gospodarskim sektorima: građevinskom, turističkom, uslužnom… Iz godine u godinu MUP evidentira rekordne brojeve izdanih radnih dozvola koje se broje u stotinama tisuća.

 

Veliki priljev stranaca, osim kratkotrajnog zadovoljenja “potreba tržišta”, sa sobom donosi i mnoge nepoznanice, ali i probleme. Ukoliko se vodimo primjerima razvijenijih država zapadne Europe u kojima je trend dolaska jeftinije radne snage iz dalekih zemalja započeo prije više desetljeća i u kojima su vidljivi negativni fenomeni poput povećanja stope nasilja i stvaranja paralelnih društava, pred Hrvatskom je izazovno razdoblje.

Koliko je danas stranih radnika u Hrvatskoj?

Svakom stanovniku Hrvatske, i bez službenih statistika, vidljivo je da broj stranih radnika u RH sve više raste. Još do prije nekoliko godina Hrvatska je uspješno odolijevala ovom trendu u kojem neki vide ekonomsku nužnost, a drugi smatraju da je u pozadini pomodarski globalistički trend. Kako god bilo, strani radnici u Hrvatskoj su sadašnjost.

Prema službenom izvješću MUP-a u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2023. izdano je ukupno 172 499 dozvola za boravak i rad. Ova službena brojka zasigurno podcjenjuje stvaran broj stranaca u RH, piše Narod.hr.

Tako nešto razumno je zaključiti uzimajući u obzir čak 68 000 prošlogodišnjih zahtjeva za azilom u RH, poroznost hrvatske granice, učestalost neprijavljenog rada kao i nedovoljno reguliranje procesa dovođenja stranih radnika u RH.

Države iz kojih dolaze

U prošlosti su državljani susjednih zemalja poput BiH, Srbije ili Sjeverne Makedonije bili sinonim za strane radnike u Hrvatskoj. Iako “susjedi” još uvijek predvode listu, za petama su im radnici s dalekog istoka: Nepalci, Indijci i Filipinci.

Podaci MUP-a po državama iz kojih strani radnici dolaze u RH:

Bosna i Hercegovina – 38.236

Srbija – 24.028

Nepal – 23.493

Indija – 15.627

Sjeverna Makedonija – 13.412

Filipini – 10.999

Kosovo – 9.922

Bangladeš – 8.749

Turska – 5.067

Albanija – 4.244

U kojim granama gospodarstva su zaposleni i koliko su plaćeni?

Stranci se u Hrvatskoj zapošljavaju u svim gospodarskim granama. Iako danas nije neobično vidjeti strane radnike u nekoj brzorastućoj IT kompaniji ili u upravi neke financijske institucije, velika većina stranih radnika zaposlena je u građevinskom sektoru (68 000), turizmu (45 000) i industriji (24 000).

Strani radnici svugdje su u svijetu, nažalost, često sinonim za najniže plaćene radnike. Takvu predrasudu dokazuju i podaci o plaćama stranih radnika u RH. Primjerice stranac zaposlen kao zidar u prosjeku može računati tek na 648 eura, a dostavljač na još manje – 562 eura. Za usporedbu prosječna neto plaća u Hrvatskoj iznosi oko 1200 eura.

Trend dolaska stranih radnika će se nastaviti?

U nedostatku jasne imigrantske državne politike, proklamiranih potreba tržišta za radnom snagom i trendova u ostatku Europe razumno je zaključiti da nedavni priljev stranih radnika u Hrvatsku predstavlja tek početak. Uz to, zemlje iz kojih strani radnici sve češće dolaze poput Indije, Nepala ili Filipina svojom brojnošću predstavljaju “nepresušan bazen” radne snage koja će pritisnuta siromaštvom tražiti put prema Europi.

S druge strane hrvatsko stanovništvo ubrzano stari i odumire. U razdoblju između 2011. i 2021. Hrvatska je prema službenom popisu stanovništva izgubila preko 400 000 građana i sad broji tek oko 3 800 000 stanovnika.

Kombinacijom dolaska velikog broja stranih radnika i opadanja broja domicilnog stanovništva Hrvatska će se u narednim godinama naći pred ozbiljnim izazovima koje već danas vidimo u Švedskoj, Belgiji ili Njemačkoj.

 

Najnovije

Istra poručuje: Dosta sukoba, vrijeme je za zajedništvo

Predsjednik IDS-a Dalibor Paus uputio je čestitke Zoranu Milanoviću na pobjedi na predsjedničkim izborima, dok je poruka iz Istre glasna i jasna: dosta je...

DOLASKOM TRUMPA PADA I WOKE KULTURA Amazon, McDonald‘s, Walmart i Ford ne žele više poticati zapošljavanje ”manjinaca”

Tri dana nakon što je vlasnik Mete Mark Zuckerberg objavio da u SAD-u odustaju od provjere činjenica na njezinim društvenim mrežama Facebooku, Instagramu i...

Obrađeno 100 posto biračkih mjesta: Ovo su konačni rezultati predsjedničkih izbora

Zoran Milanović (SDP i partneri) osvojio je 1.122.859 glasova birača, a Dragan Primorac (HDZ i partneri) 380.752 u drugom krugu predsjedničkih izbora. Obrađeno je...

Biblijska poruka 13. 1. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Učinit ću vas ribarima ljudi

Mk 1,14-20   Pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju. Propovijedao je evanđelje Božje: »Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte...

Primorac zahvalio biračima i simpatizerima

Predsjednički kandidat Dragan Primorac u obraćanju u nedjelju nakon održanih predsjedničkih izbora čestitao je i zahvalio biračima, kao i onima koji nisu izašli na...