Ponedjeljak, 24. ožujka 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Kulturno-povijesni identitet kao temelj za storytelling i promociju receptivne turističke destinacije

Piše:Marinko Brkić, Turističkepriče.hr

 

U nastavku praćenja kulturno-povijesnih tragova, iz Bosne smo preko Livna stigli do Cetinske krajine i Zaostroga, na obali Jadrana čiji Franjevački samostan čuva mnoge artefakte pa i tajne našeg identiteta. Bježeći pred “osmanlijskim zulumom”, bosanski franjevci su s dijelom puka dolinom Cetine stigli i do Zaostroga, a “misnu odoru” su prekrojili od kraljevskog plašta bosanskih i humskih vladara.

Tražeći dodatne artefakte za turističke priče ili popularne story telling, iz Kraljeve Sutjeske i doline Bosne i Lašve, preko Livna smo stigli i do tvrđave Čačvina, koja dominira Cetinskom krajinom. Obzirom i na prvi spomen koji datira na 1371. godinu, jasno je da su veze s bosansko-humskim vladarima koji su dominirali dinarskim gorjem više nego jasna.

Dolina Cetine je uz deltu Neretve bila najfrekventniji prolaz s Jadrana prema unutrašnjosti pa je i borba za kontrolu trgovine bila često odmjeravana i na “viteškim megdanima”. Zato su o domicilni vladari iz roda Nelipića imali posebne odnose sa svojim susjedima preko Kamešnice, Biokova i Dinare.

Slijedili smo i put bijega zadnje bosansko-humske kraljice Katarine, ali i mnogih izbjeglica pa i napadača i progonitelja stoljećima prije i poslije 15. stoljeća. Poznati su tragovi ilirskih i rimskih puteva i obitavališta pa i dolaska hrvatskih plemena čiji kraljevi su par stoljeća vladali istočnom obalom Jadrana. U srednjem vijeku ovdje su bila i poprišta borbenih megdana i viteških druženja koji su i danas iznimno zanimljivi, kako za povjesničare tako i turiste.

Sa željom i interesom da ove kulturno povijesne tragove prezentiramo najprije domicilnom puku i potencijalnim turističkim poduzetnicima i djelatnicima, ali i promoviramo kao izniman turistički potencijal s kompetentnim stručnjacima obišli smo ove krajeve.

Hvale vrijedna akcija muzejskih i turističkih djelatnika uz potporu nadležnih institucija je i projekt DELMATI SNAGA ZAJEDNIŠTVA, s izložbom koja je od ishodišta u Tomislavgradu preko Sarajeva stigla do Livna. Tako smo se upoznali i s gradnjom kamenog suhozida koja je bila imanentna ilirskim graditeljima, ali i metalno posuđe i oruđe i oružje koje se koristilo u tom razdoblju. Dobar dio tih artefakata je i iskopan, obrađen i smješten u domicilnim muzejima ili zbirkama u franjevačkim samostanima diljem Dinarida.

Upravo smo i u MUZEJU TRILJSKOG KRAJA, uz susretljivost ravnatelja Ljube i domaćice Zdravke upoznali mnoge tragove i zanimljive predmete koje baštinimo od naših predaka. Uz zanimljiva tumačenja, književnika i publiciste Ante Zirduma kulturno-povijesna baština nam je postala i dostupna za turističku valorizaciju.

Kako su i nadležne institucije za turizam i održivi razvoj na svim razinama u Republici Hrvatskoj prepoznali ovaj vid turističke promocije to su inicirali i javno obznanili natječaje za aplikaciju i financiranje ovakvih projekata. Upravo je takav i otvoren za udružene TZ i JLS gdje i koordinacija Cetinske krajine vidi dobru priliku za potporom ovom vidu realizacije turističkih projekata.

Ovo je i dobar put za stvaranje dodane vrijednosti i brendiranje receptivne turističke destinacije, ali i rješavanje problema sezonalnosti i realokacije turizma s obale Jadrana prema zagori i dolinama rijeka. Zato valja nam uz, niz ali i preko rijeka, potoka, izvora… kojima obiluje naše ovozemlje. A inspiracije uvijek ima kako na nebu tako i u podzemlju.

Foto:Marinko Brkić

Najnovije

Dr. Jure Burić: Tragična povijest hrvatske politike iza 90-ih

  Jedan se borio na strani partizana, pa opametio, pokajao se i u ‘buri i oluji’ stvorio državu Hrvatsku. S njome znalački i uz Božju...

Kako žive kršćani u islamskim državama: Progoni, mučenja i smrtne kazne

Teokratske islamske države odlikuje sustav u kojem je vjerski zakon, poznat kao šerijat, temelj pravnog i političkog poretka, dok vrhovnu vlast drže vjerski autoriteti...

Srpski studenti nisu u školi učili kako se ruši diktator

  Piše: glavni urednik Vlado Kolak   Studentski prosvjedi u Srbiji nailaze na prepreke koje ih čine besmislenim i osuđenima na propast. Evo nekoliko ključnih razloga. Nedostatak kontinuiteta...

Biblijska poruka 23. 3. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Znakovi i znamenja vremena

Lk 13,1-9   U taj čas dođoše neki te javiše Isusu što se dogodilo s Galilejcima kojih je krv Pilat pomiješao s krvlju njihovih žrtava. Isus...

Jedino pravedno rješenje za sve narode je podijeliti BiH na tri djela!

U središnjem Dnevniku HRT 22.ožujka 2025.godine u 19,00 sati postavljena je zanimljiva anketa gledateljima te TV u RH kako bi oni uredili BiH s...