Četvrtak, 23. siječnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Litva slavi 100 godina svoje novostečene neovisnosti..

Litva u petak slavi stotu godišnjicu neovisnosti koju će u Vilniusu uveličati i brojni europski čelnici.  
 

“Litvanci su prešli dug put u prošlom stoljeću”, rekao je predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u priopćenju objavljenom u četvrtak.

“Zahvaljujući njima, Litva je danas moderna i demokratska država i zauzima mjesto koje je joj pripada u srcu naše Europske unije”, rekao je Juncker.

Članica NATO-a, Europske unije i eurozone, baltička zemlja s 2,8 milijuna ljudi čvrsto je danas usidrena na Zapadu” i također je “više nego ikad zaštićena i poštovana”, rekla je predsjednica države Dalia Grybauskaite.

Litavsko gospodarstvo ostvarilo je solidan rast od 3,9 posto u 2017., no još je izloženo ozbiljnim teškoćama kao što su visoka inflacija, duboke društvene nejednakosti i masovna emigracija Litavaca prema bogatijim zemljama Zapadne Europe.

“Stvaranje istinske stabilne demokracije veliko je postignuće neovisne Litve i unatoč čestim promjenama vlade, dolasku i odlasku populističkih stranaka, rezultati izbora nisu nikada bili dovedeni u pitanje”, kaže Kestutis Girnius, analitičar na Sveučilištu u Vilniusu.

Visoki predstavnici Europske unije te predsjednici Njemačke, Poljske, Ukrajine, Finske, Gruzije, Latvije, Estonije i Islanda, kao i švedska princeza Victoria, trebaju sudjelovati na svečanostima u petak koju će popratiti zvona svih crkava te katoličke zemlje slaveći godišnjicu nacionalne neovisnosti.

Litva je povratila neovisnost 1990. godine kada je napustila Sovjetski Savez, ali to ne znači da je ona posve nova država na karti Europe.

Poljsko-litavska federacija bila je velika europska sila stoljećima sve dok njihova zajednica država nije bila izbrisana s karte 1795. potezima tadašnjih carstava: Rusije, Pruske i Austrije.

Do Prvog svjetskog rata Litva je bila pokrajina u sastavu Ruskog carstva koje je pokušavalo ugušiti nacionalno raspoloženje pa je išlo tako daleko da zabrani litavsko pismo nastalo iz latinskog pisma.

Deklaracija o neovisnosti prihvaćena je 16. veljače 1918., dok je zemlja još bila pod okupacijom njemačke vojske. Slijedili su kratki ratovi protiv boljševika i Poljske i zatim je Litva stekla međunarodno priznanje.

Moderna Litva bila je neovisna zemlja u međuratnom razdoblju, a 1940. su je okupirali vojnici Sovjetskog Saveza, zatim 1941. nacistička Njemačka te ponovno Sovjeti 1944. Ova zadnja okupacija trajala je pola stoljeća. . 

Ideja neovisnosti procvjetala je 80-ih godina, a Litva je prva od bivših sovjetskih republika koja je stekla slobodu u ožujku 1990.

Neovisnu Litvu Moskva je priznala nakon neuspjela komunističkog prevrata u glavnome gradu Sovjetskog Saveza u kolovozu 1991.

Dug put prema zapadu vodio je članstvu u Europskoj uniji i NATO-u 2004. godine.

Vilnius je prihvatio euro 2015. godine i za razliku od nekih drugih bivših komunističkih zemalja, uvijek je pokušavao izbjeći veće sporove s Bruxellesom.

“Zapravo, jedino kada su ujedinjene,  europske nacije mogu biti suverene i slobodne od bilo kakve ovisnosti o velikim silama, Litva to vrlo dobro shvaća i upravo zato uvijek igra aktivnu i konstruktivnu ulogu”, rekao je u četvrtak u Vilniusu predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

G.S.

Najnovije

Izdajnici i Jude roda hrvatskoga u Skupštini ŽZH se pripremaju sutra pokazati svoje pravo lice prigodom glasovanja za Izmjene i dopune Zakona o zaštiti...

Javnost je upoznata kako je Vlada ŽZH uputila svoj Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o zaštiti obitelji s djecom koji je donijela prethodna Vlada...

NE MOŽE VIŠE “TRPITI”: Uzeo prostor od Marije Selak Raspudić pa sada ide rušiti Tomaševića

U centru Zagreba u Jurišićevoj ulici, na lokaciji na kojoj je Marija Selak Raspudić otvorila svoj stožer za kampanju za predsjedničke izbore, pojavili su...

Akcija koja je preokrenula tijek rata: ‘Oluja je bila dječja igra prema majci svih bitaka’

Operacija Maslenica predstavljala je svojevrsnu prekretnicu u dotadašnjem tijeku Domovinskoga rata, a započela je u rano jutro 22. siječnja 1993. Kodnog imena ”Gusar”, operacija...

Hrvatski časnički zbor grada Splita traži od Ministarstva kulture i medija osiguranje prostora za Muzej Domovinskog rata u Splitu

Hrvatski časnički zbor grada Splita traži od Ministarstva kulture i medija da osigura prostor za Muzej Domovinskog rata u Splitu, koji bi kao zasebna...

Nasilje nad kršćanima u svijetu i dalje u porastu

Vjerski motivirano nasilje nad kršćanima i dalje je u porastu, prema izvješću humanitarne udruge Open Doors.   Open Doors proteklog je tjedna objavio redoviti godišnji indeks...