Nacionalni stožer civilne zaštite na redovitoj konferenciji za novinare u 14 sati objavio je nove podatke o koronavirusu u Hrvatskoj…
Oporavljenih je 551 u bolnicama, a 872 kod kuće, ukupno 42 više nego jučer.
U Istarskoj županiji više nema oboljelih, svi su oporavljeni. Sad je pravo vrijeme da idemo dalje, pravo je vrijeme za daljnji oprez i strpljenje. Nužno je održavanje fizičkog razmaka. Nastojmo da kupovine ne pretvaramo u obiteljske izlete. Svi se veselimo onom što slijedi, ali morat ćemo pričekati. Današnji rezultati doista vesele – rekao je ministar zdravstva Vili Beroš ističući da je danas 68. dan od potvrde prvog oboljelog u Hrvatskoj.
‘Raduje me disciplina građana’
– Tri novoboljele osobe, jedna je iz doma za starije u Splitsko-dalmatinskoj, druga je iz Osječko-baranjske županije kao kontakt. Imamo 274 znanstvena djelatnika koji su bili ili su još pozitivni. Od toga 83 liječnika.
U samoizolaciji su 203 zdravstvena radnika – rekao je šef HZJZ-a Krunoslav Capak.
– Upravo sam došao sa zajedničke sjednice stožera civilne zaštite Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Impresioniran sam uhodanošću i profesionalnošću. Sve sastavnice, zdravstvene službe i policije, funkcioniraju besprijekorno. Raduje me disciplina stanovnika te dvije županije. Bilo je izazova na početku epidemije, pokazali su da se znaju nositi sa ovom situacijom – rekao je Božinović.
O Milanoviću ni riječi
– Od prvog dana popuštanja smo pojačali nadzor. Ima situacija gdje treba ukazati na nužnost poštivanja mjera, ali generalno možemo biti zadovoljni. Čini mi se, prateći brojke, da ulazak u drugu fazu ne bi trebao biti upitan. Nemamo još detaljna izvješća, sutra ćemo imati saznanja. Vjerske zajednice pokazale su visok stupanj fokusiranosti na ono što slijedi, organizacija svetih misa ide na način kako je preporučio HZJZ – rekao je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.
Upitan o izjavi Zorana Milanovića o stručnosti Stožera, Božinović nije želio komentirati.
– Što se tiče punih trgovina, ovo je situacija da imamo jedan radni dan između dva neradna, gužva je veća vjerojatno zbog te činjenice. Vidjet ćemo što će pokazati inspekcija civilne zaštite, dodao je.
– Sve što radimo, ne ugrožavajući epidemiološku sliku, je da se što više toga otvori. Zlatno je pravilo i u drugim zemljama da se ne može otvoriti sve odjednom. Opredijelili smo se na ovaj pristup koji uključuje smanjenje rizika. Mobilnost stanovništva je jedan od većih rizika za širenje zaraze.
Razmotrit ćemo i popuštanje, to nam je u interesu, svi bismo to voljeli. Sve što slijedi do 11. svibnja i nakon toga će ovisiti o tome koliko ćemo svi biti disciplinirani. U konačnici, s obzirom da već dva mjeseca pratimo ovu situaciju, moći ćemo imati odgovore na ta pitanja. Idemo se svi skupa kretati u tom smjeru – rekao je Božinović.
Mjere za vozače kamiona
Capak dodaje da se čitavo vrijeme govori o oprezu.
– Mnoge stvari koje se spominju da bi trebalo popustiti će doći na red, ali ne možemo sve odjednom. Pogledao sam izlazne strategije nekih zemalja, sve idu u fazama. Nijedna ne popušta sve mjere odjednom. Sve će doći na red, razgovarat ćemo i popuštati.
Postavlja se pitanje mjera za vozače kamiona koji se žale na prestroge mjere, moraju u samoizolaciju na povratku kući, što im stvara dosta poteškoća u svakodnevnom funkcioniranju.
– Oni su rizična skupina o kojima treba voditi brigu. Razumijem da im je teško, ovaj režim traje dugo. Razmatramo mogućnost da im olakšamo. Čitava Europa je zatvorila granice.
O splitskom slučaju greške u Domu za starije gdje je KBC Split bolesnog pacijenta vratio među zdrave u dom govori ministar Beroš.
– Čuo sam se ravnateljem bolnice, priznao je grešku. Neću to dodatno komentirati.
Postavlja se pitanje zašto je temperatura nekada bila važan faktor u domovima za starije, a jučer je rečeno da ipak nije. Kada je opravdano sumnjati?
– Tek nakon što smo vidjeli sve činjenice mogli smo donijeti sud o stanju u splitskom domu. Nije istina da nije postupano po pitanju visokih temperatura. Liječnica je svakodnevno boravila u domu, ordinirala pretrage koje su pokazale da većina bolesnika ima infekcije, nakon čega se temperatura smirila. Što se tiče sumnje na COVID-19, Europski centar za prevenciju bolesti tek je 2. travnja donio nove informacije o indicijama na infekciju. Sve smo radili sukladno propisima – kaže Beroš.
Ako štićenik ima temperaturu i posumnja se na urinoinfekciju, nakon koliko vremena bi se trebalo posumnjati da je možda ipak koronavirus? Odgovara Krunoslav Capak:
– U smjernicama ECDC-a stoji da čak i ako pacijent ima respiratorne probleme koji se mogu objasniti drugačije, ne radi se sumnja na koronavirus. Kod starijih i nepokretnih ljudi to je jako teško odlučiti. Čim se pojavi temperatura uzimaju se brisevi. To je nadstandard koji su epidemiolozi uveli. Oni su u dnevnom kontaktu s osobljem domova.
U 95 posto slučajeva nije koronavirus, čak i više. Dosad smo se branili, a sad napadamo virus u domovima – kazao je Capak.
Do jučer je bilo zabilježeno 2.085 slučaja i 75 smrtnih slučajeva. U ponedjeljak 27. travnja počela je prva faza ublažavanja mjera, dok od 04. svibnja počinje druga faza, a od 11. svibnja treća faza.
Više o korona virusu-OVDJE
G.S.