Srijeda, 23. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Nakon 14 godina Julian Assange je slobodan čovjek

Foto:Wikipedia

 

Osnivač WikiLeaksa Julian Assange izašao je u srijedu na slobodu sa suda u Saipanu, na teritoriju američkog pacifičkog Sjevernomarijanskog otočja, nakon što je priznao krivnju za kršenje američkog zakona o špijunaži, u dogovoru koji mu je omogućio da ode ravno kući u Australiju.

Njegovim oslobađanjem završava 14-ogodišnja pravna saga u kojoj je Assange proveo više od pet godina u britanskom zatvoru visoke sigurnosti i sedam godina u azilu u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu boreći se protiv izručenja u SAD, gdje se suočio s 18 kaznenih prijava.

Tijekom trosatnog saslušanja Assange se izjasnio krivim po jednoj točki optužnice za urotu za dobivanje i otkrivanje povjerljivih dokumenata nacionalne obrane, ali je rekao da je vjerovao da prvi amandman američkog ustava, koji štiti slobodu govora, štiti njegove aktivnosti, prenosi Maxportal.

“Radeći kao novinar poticao sam svoj izvor da pruži informacije za koje je rečeno da su povjerljive kako bi te informacije mogao objaviti”, rekao je sudu.

“Vjerovao sam da Prvi amandman štiti tu aktivnost, ali prihvaćam da je to… kršenje zakona o špijunaži.”

Glavna sutkinja američkog okruga Ramona V. Manglona prihvatila je njegovo priznanje krivnje i pustila ga na slobodu zbog vremena koje je već odslužio u britanskom zatvoru.

“Čvrsto vjerujemo da g. Assange nikada nije trebao biti optužen prema Zakonu o špijunaži i da je sudjelovao u (jednoj) praksi koju novinari obavljaju svaki dan”, rekao je njegov američki odvjetnik Barry Pollack novinarima ispred suda.

Rad WikiLeaksa će se nastaviti, rekao je.

Njegova britanska i australska odvjetnica, Jennifer Robinson, zahvalila je australskoj vladi na godinama diplomacije kako bi se osiguralo Assangeovo oslobađanje.

“Veliko je olakšanje Julianu Assangeu, njegovoj obitelji, njegovim prijateljima, njegovim pristašama i nama i svima koji vjeruju u slobodu govora diljem svijeta da se on sada može vratiti kući u Australiju i ponovno se ujediniti sa svojom obitelji, ” rekla je.

Assange (52) je napustio sud prolazeći kroz gomilu TV kamera i fotografa ne odgovarajući na pitanja, a zatim je mahnuo dok je ulazio u bijeli SUV.

Sa Saipana je privatnim avionom krenuo prema australskoj prijestolnici Canberri, gdje bi trebao sletjeti oko 19.30 sati. (0930 GMT).

Američko područje u zapadnom Pacifiku odabrano je zbog njegovog protivljenja putovanju u kopneni dio SAD-a i zbog njegove blizine Australiji, rekli su tužitelji.

Deseci medija iz cijelog svijeta nazočili su ročištu, a brojni njihovi predstavnici okupili su se ispred sudnice. Medijima nije bilo dopušteno u sudnici da snimaju ročište.

“Gledam ovo i razmišljam kako su njegova osjetila preopterećena, hodajući kroz novinarsku gužvu nakon godina četiri zida njegove visoko sigurnosne zatvorske ćelije Belmarsh”, rekla je Stella Assange, supruga osnivača WikiLeaksa na platformi društvenih medija X.

Najnovije

Grlić Radman održao je govor koji se teško može opisati riječima: Predmet je ismijavanja na internetu

Ministar vanjskih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman proteklog vikenda sudjelovao je na HDZ-ovom skupu u Šibeniku, a njegov govor vrlo brzo se proširio društvenim...

Jonjić: Hrvatski mediji u iseljeništvu imaju više sluha za mene od onih u domovini

Foto:Boris Šćitar   Kandidat za hrvatskog predsjednika Tomislav Jonjić napisao je na svom facebook profilu kako hrvatski mediji u iseljeništvu imaju više sluha za njega od...

Biblijska poruka 23. 10. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Kakav želim biti kad se Gospodin pojavi

Lk 12,39-48   Reče Isus svojim učenicima: »Ovo znajte: kad bi domaćin znao u koji čas kradljivac dolazi, ne bi dao prokopati kuće. I vi budite...

Branitelji protiv ploče vojniku JNA u Splitu: Neprihvatljive i povijesno netočne insinuacije

Branitelji se protive postavljanju spomen-ploče Sašku Gešovskom, piše Dalmatinski portal, a objasnili su zašto: Takva ploča bi unijela neprihvatljive i povijesno netočne insinuacije o...

Kako je podcast ‘Evanđelje dana iz Međugorja’ postao duhovna tema br. 1 u Hrvatskoj?

Piše: Alen Fućak, Dijalog.hr    Na katoličkoj sceni u Hrvatskoj nikad nije dosadno. Dok se afera s podrškom katoličkih profesora Rodnim studijima i izjavom nadbiskupa...