Ponedjeljak, 9. rujna 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Natpis iznad šanka je jasan: Rimski bar zabranio razgovor o koroni.”Siti smo covida, ne možemo to više podnijeti, kamo god idemo samo o tome razgovaraju”

Natpis iznad šanka je jasan – svaki razgovor o koronavirusu i svemu s njime povezanom strogo je zabranjen. Upraviteljica malenog bara u rimskome predgrađu svojim gostima želi omogućiti predah od globalne pandemije i uživanje u kavi… 

“Već mjesecima se govori samo o tomu pa smo mi odlučili razvedriti atmosferu”, kaže Cristina Mattioli, upraviteljica bara koji se prikladno zove “Feeling”.

Italija je bila prva europska zemlja pogođena pandemijom i pretrpjela je najduže i najstrože karantene. Nakon nekoliko ugodnih ljetnih tjedana, kad se život zamalo vratio u normalu, pandemija ponovo dominira svime.

“Nije to stanje poricanja ili nerazumijevanja onoga što nas okružuje, nego jednostavno želimo predahnuti”, rekla je Mattioli AFP-u. Većina gostiju pozitivno je reagirala na zabranu.

Bruna Piazza, koja ondje redovito dolazi, misli da je to sjajna ideja. “Siti smo covida, ne možemo to više podnijeti, kamo god idemo samo o tome razgovaraju”, rekla je. “Sretna sam da mogu razgovarati o bilo čemu drugome”.

Koronavirus je, ipak, i ondje prisutan. Dezinficijensi su na stolovima, a maske nosi svi koji ne jedu ili ne piju. Bar se mora zatvoriti u 18 sati po vladinoj uredbi za suzbijanje širenja virusa.

Mattioli je čak onima manje maštovitima na zidovima izvjesila ponudu tema za razgovor, od povijesti do kulture. “To je bio pametan potez, rekao bih čak i neophodan”, dodaje drugi redovni gost, frizer Maurizio Ciocari.

“Moramo prestati razgovarati o tome, moramo riješiti problem, a ne o njemu razglabati”. A što ako razgovor ipak skrene na zabranjenu temu.

“Nema sankcija, ali pokažem im natpis”, smije se 35-godišnja Mattioli.

I čini se da ima uspjeha. Počeli su joj dolaziti novi gosti koji su čuli za bar u kojemu se ne razgovara o koroni. 

“Vlasnik kafića u Trentinu, na sjeveru Italije, stavio je sličan natpis, ali me je prvo pitao za dopuštenje”, dodaje s ponosom.H

H.H.

Najnovije

8. rujna 1991. Kusonje (Pakrac): UŽAS U KUĆI BROJ 55

Foto:Crodex   Zločini agresorske srpske vojske u Domovinskom ratu bili su svakodnevni, brutalni i bez milosti. Cilj je bio etničko čišćenje i genocid nad Hrvatima i...

Hod za život u Slavonskom Brodu: Hrvatske obitelji poslale poruke nade i radosti života

Foto:Narod.hr   U Slavonskom Brodu u subotu je održan Hod za život, obitelj i Hrvatsku. Poslane su poruke javnosti i politici kako je potrebno štititi i...

Biblijska poruka 8. 9. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Slušati i svjedočiti

Mk 7,31-37   Vrati se Isus iz krajeva tirskih pa preko Sidona dođe Galilejskom moru, u krajeve dekapolske. Donesu mu nekoga gluhog mucavca pa ga zamole...

Mladen Pavković: Hrvatski domoljubi u inozemstvu sve se manje spominju. Zašto?

Foto:Ilustracija/Kamenjar.com   Malo tko ističe i one koji su se borili za slobodnu, samostalnu i nezavisnu hrvatsku državu, a koji već godinama žive i rade daleko...

Duži lijes od povorke. U Preku bojkotirali pogreb Budimira Lončara

Foto:Maxportal   U Pučkom otvorenom učilištu Dom na žalu u Preku na otoku Ugljanu, u subotu je održan posljednji ispraćaj Budimira Lončara koji je preminuo u...