Petak, 28. ožujka 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

OBLJETNICA STRADANJA CIVILNIH ŽRTAVA MEDVIĐE OBILJEŽIT ĆE SE U RIJECI PRIKAZIVANJEM DOKUMENTARNOG FILMA LUKE KLAPANA

Glas Medviđe

Dokumentarni film redatelja Luke Klapana „Glas Medviđe“ prikazat će se u Rijeci, u povodu još jedne u nizu tužnih obljetnica stradanja hrvatskih civila tijekom Domovinskog rata protiv velikosrpske agresije, u četvrtak, 1. ožujka, u 19 sati, u riječkom Državnom arhivu u organizaciji Udruge FFVAL i Državnog arhiva.

Početkom veljače navršilo se dvadeset i pet godina od zločina nad nevinim civilima u bukovičkom selu Medviđa, udaljenom petnaestak kilometara sjeverno od Benkovca, gdje su 9. veljače 1993. pripadnici srpskih paravojnih postrojbi ubili desetero mještana zaseoka Erstići. Najmlađa žrtva, Mira Erstić, imala je osamnaest, a najstarija, Šimica Erstić, osamdeset i osam godina.

Masovno smaknuće izvršeno je nad Hrvatima kao srpska odmazda za pretrpljeni poraz u osloboditeljskoj operaciji Hrvatske vojske „Maslenica“. Bio je to tek jedan u nizu mnogobrojnih zločina koji su počinili srpski agresori na hrvatskom tlu tijekom Domovinskog rata.

U osvit samoga rata, mnogi Medviđani, Hrvati, ostali su u svom selu vjerujući kako se dugogodišnji zajednički suživot sa Srbima neće izokrenuti u mržnju i neprijateljstvo. Međutim, stvarnost se pokazala sasvim drukčijom od njihovih očekivanja. Dio je to sinopsisa dokumentarnog filma „Glas Medviđe“, autora Luke Klapana, koji podsjeća na taj posebno okrutan i stravičan zločin. Naime, odmah nakon uspješno provedene hrvatske oslobodilačke akcije, na okupiranom području uz samu crtu razgraničenja, po selima su odzvanjali pucnji i granate kao odmazda nad Hrvatima koji su ostali na svojim ognjištima. Iako su počinitelji ubojstava uglavnom poznati, nevine žrtve ni nakon četvrt stoljeća nisu dočekale pravdu.

U Medviđi je u Domovinskom ratu ubijeno ukupno osamnaest civila, a samo u zaseoku Erstići, u četničkom napadu 9. veljače 1993., ubijeni su: Dujo Erstić (1937.), Jeka Erstić (1942.), Petar Erstić (1944.), Jeka Erstić (1947.), Ivan Erstić (1920.), Jeka Erstić (1929.), Stoja Erstić (1932.), Šimica Erstić (1905.), Stoja Erstić (1931.) i Mira Erstić (1975.).

Tijekom rata ubijeno je još osam Medviđana:

Božo Demo (1910.), Ivan Mršić (1934.), Šime Serdarević (1912.), Ika Serdarević (1926.), Ivan Adžić (1959.), Marko Genda (1944.), Anka Pilipović (1936.) i Marko Šarić (1937.).

Klapanov dirljiv i potresan dokumentarac, koji sve više privlači pozornost kulturne javnosti, ali i struke, snimljen je 2017. u produkciji Udruge FFVAL i dijelom uz financijsku podršku Udruge civilnih stradalnika Domovinskog rata Zadarske županije. Organizatori i vođe snimanja, te suradnici na filmu, bili su profesor Ivan Genda, ujedno i autor naratorskog teksta i Žarko Erstić. Na setu je bio angažiran i narodni guslar Dane Jurić koji je napisao pjesmu o stradanju nedužnih civila Medviđe, kao i tridesetak članova Kulturno umjetničkog društva „Sveti Ivan Medviđa“ iz Biograda na Moru. Premijera filma održana je u Kneževoj palači u Zadru, a prikazan je i u Drnišu, Vodicama, Zagrebu, Orahovici, Šibeniku, Benkovcu, Obrovcu i Biogradu na Moru.

Autor se u ime Udruge FFVAL zahvaljuje g. Mili Biondiću, ravnatelju Goranu Crnkoviću i redatelju Vanji Vinkoviću, na nesebičnoj pomoći u organizaciji prikazivanja filma „Glas Medviđe“ u Državnom arhivu u Rijeci.

Kontakt: luka.klapan2@gmail.com

B.P./A.K.

Najnovije

Kreće prodaja karata za Thompsonov koncert

Najpopularniji hrvatski pjevač Marko Perković Thompson nakon višegodišnje pauze 5. srpnja vraća se u Zagreb. Održat će veliki koncert na zagrebačkom Hipodromu, a brojni...

Biblijska poruka 28. 3. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Ljubi Gospodina, Boga svojega

  Mk 12,28b-34    Pristupi Isusu jedan od pismoznanaca i upita ga: »Koja je zapovijed prva od sviju?« Isus odgovori: »Prva je: Slušaj, Izraele! Gospodin Bog naš...

Vojsko moja slova moja

VOJSKO MOJA SLOVA MOJA,   Ne, niste vi slova moja, vojnici moji, ne, niste vi riječi moje, desetine moje, ne, niste pjesme moje, bojne moje – opsjedale Parnas. Nisi...

Mirana Kasapović: Etnički čistači i povijesni ponavljači

Neuka i zlonamjerna Ana Brnabić ne bi zasluživala odgovor da njezina tvrdnja kako je Hrvatska počinila “najveće etničko čišćenje u Europi poslije Drugoga svjetskog...

VIDEO Ćipe nastavio s ozbiljnim optužbama protiv Radića: Nije postao ministar da se ne bi saznale stvari o njemu

Stipo Mlinarić Ćipe nastavlja s teškim optužbama na račun šefa Domina Marija Radića, uz dosadašnje, uključio je i neke nove, primjerice sumnje u namještanje...