Ponedjeljak, 20. siječnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Paradoks države BiH: Dan neovisnosti koji slavi oko 30 posto države

Oduzimanje političkih prava, Alijansa, Komšić, Platforma, sve su to događaji koji su Hrvatima ogadili državu BiH.

 

Možda je malo pretenciozno ovo reći – ali – Bošnjaci u FBiH sutra, u srijedu, 1. ožujka, slave Dan neovisnosti. Da, Bošnjaci, ne samo i isključivo Bošnjaci, ali uglavnom samo Bošnjaci. Spomen je to na 29. veljače i 1. ožujak 1992. godine kada je održan referendum o neovisnosti BiH na kojemu su čistim građanskim principom “jedan čovjek jedan glas” Bošnjaci (tada Muslimani) i Hrvati preglasali Srbe, prenosi Crodex.

“Jeste li za suverenu i neovisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?” – glasilo je referendumsko pitanje.

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike obavještava javnost da je Zakonom o proglašenju 1. ožujka Danom neovisnosti Bosne i Hercegovine (Službeni list RBiH, broj: 9/95), utvrđeno da je 1. ožujak – Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine državni praznik, te da na taj dan državni organi, poduzeća i druge pravne osobe ne rade.

U skladu s tim, 1. ožujak – Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine se obilježava samo jedan dan i to na dan samog praznika.

Imajući to u vidu, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike obavještava javnost da je petak, 1. ožujak 2024. godine, neradni dan, priopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.

Zašto Hrvati ne doživljavaju ovaj dan?

Građani hrvatske nacionalnosti u Bosni i Hercegovini podržali su ovaj referendum i njihovi glasovi bili su presudni da ovaj referendum prođe s obzirom na to da tadašnji Muslimani nisu imali većinu od 50% plus 1 glas kako bi sami odredili sudbinu Bosne i Hercegovine. Naputak političkog Zagreba i Katoličke Crkve bio je tada bosanskohercegovačkim Hrvatima da na referendumu podrže neovisnu BiH kako bi krnja Jugoslavija postala još krnjija.

Fokus vanjske politike Hrvatske tada je bio rat koji je već buktio u Hrvatskoj, ali i raspad Jugoslavije koja se krvavo raspadala nakon pada Berlinskog zida kao i druge tadašnje socijalističke države poput Čehoslovačke.

Hrvati su, dakle, podržali referendum, praktično dali Bošnjacima državu, a samo nekoliko mjeseci kasnije izbio je rat između Hrvata i Bošnjaka koji je okončan Vašingtonskim sporazumom kojim je formirana Federacija BiH.

Kasnije, potpisivanjem Daytonskog mirovnog sporazuma, Hrvati su “strpani” u Federaciju BiH zajedno s Bošnjacima. U godinama koje su slijedile, dogodilo se nekoliko nasilnih izmjena Daytona koje su prava građana hrvatske nacionalnosti u BiH smanjivala i svodila na minimum, a bošnjačke političke elite su, čini se, zaboravile tko im je bio saveznik tog famoznog “prvog marta” i bez čijih glasova referendum nikada ne bi prošao.

Oduzimanje političkih prava, Alijansa, Komšić, Platforma, sve su to događaji koji su Hrvatima ogadili državu BiH.

Bilo kako bilo, 32 godine kasnije, Dan nezavisnosti se slavi, otprilike, na onim područjima na kojima je muslimanska Armija RBiH pri kraju rata imala efektivnu kontrolu. Srbi ovaj dan potpuno ignoriraju, Hrvati ga načelno obilježavaju na način da taj dan institucije ne rade, ali ako proštete bilo kojim dijelom BiH gdje su Hrvati većina – nećete osjetiti nikakvu “prazničnu atmosferu”.

Hrvatima je jednostavno muka od ovog dana, a Srbi nikada nisu ni razmatrali opciju slavljenja. Tako imamo još jedan “bosanski paradoks”. Dan neovisnosti koji se slavi na, otprilike, 30-ak posto teritorija u BiH. Mašala, rekli bi u jednom dijelu Federacije BiH.

Najnovije

Zvonimir Troskot: “Uzlet europske desnice zbog loših ekonomskih odluka i krive migrantske politike”

  U ovoj epizodi podcasta ''Geopolitika i sigurnost'' Zvonimir Troskot razotkriva koliko saborski zastupnici zaista rade, analizira razloge političkih potresa poput Milanovićeve velike pobjede i...

Biblijska poruka 20. 1. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Staro i novo u Isusu Kristu

Mk 2,18-22                  Ivanovi su učenici i farizeji postili. I dođu neki i kažu mu: »Zašto učenici Ivanovi i...

Proroštvo svetice koju je svetom proglasio papa Franjo! ‘Ono što dolazi preživjet će samo četvrtina čovječanstva’

Jedna od zanimljivosti vezanih uz svetu Mariju jest proroštvo u kojemu je ona govorila o ‘tri dana tame’. Nazivali su je “Malenom Arapkinjom”, Glasnicom...

Jesu li Nepalci postali Hrvatima teret ili su Hrvati sami sebi postali teret?

Nedavno mi je jedan ratni kolega spremio fotografiju Nepalaca koje su vlasnici poduzeća Miviko d.o.o.Posušje iz Posušja zaposlili u nedostatku radne snage i napisao...

Bivša ministrica u HDZ-ovoj Vladi: Plenković je davno isplanirao Dabrinu smjenu. A onda je samo čekao da se objavi “naručeni” video

Vesna Škare Ožbolt, bivša ministrica u HDZ-ovoj Vladi Ive Sanadera, ima zanimljivu tezu o smjeni sada već bivšeg ministra poljoprivrede Josipa Dabre. Smatra da...