Utorak, 25. ožujka 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Slovački parlament osudio EP zbog miješanja u suverenitet članica po pitanju pobačaja

Slovački parlament donio je političku deklaraciju kojom kritizira Europski parlament zbog uplitanja u nacionalni suverenitet. Točnije, usmjerena je na slučaj rezolucije EP-a koja podupire uključivanje “prava na pobačaj” u Povelju o temeljnim pravima EU.

 

“Nacionalno vijeće Republike Slovačke izražava zabrinutost zbog opetovanih pokušaja Europskog parlamenta da se miješa u suverenitet država članica Europske unije, kao što je prikazano rezolucijom Europskog parlamenta od 11. travnja 2024. o uključivanju prava na pobačaj u Povelju o temeljnim pravima Europske unije, budući da su pitanja koja se odnose na zdravstvenu politiku u nadležnosti nacionalnih država”, navodi se u deklaraciji, prenosi Narod.hr.

U istoj podsjećaju kako je Republika Slovačka 2002. godine usvojila Deklaraciju Nacionalnog vijeća Republike Slovačke o suverenosti država članica Europske unije i država kandidata za članstvo u Europskoj uniji u kulturnim i etičkim pitanjima.

Slovačka je ovom odlukom odbacila pokušaje Europskog parlamenta da se miješa u prava država članica Europske unije

“Države članice Europske unije trebale bi izraziti svoja stajališta ako se zadire u njihova prava, što je i slučaj s rezolucijom Europskog parlamenta od 11. travnja 2024. o uvrštavanju “prava na pobačaj” u Povelju o temeljnim pravima Europske unije.

Rezolucija Europskog parlamenta protivna je duhu Ustava Republike Slovačke i proturječi Deklaraciji Nacionalnog vijeća Republike Slovačke o suverenosti država članica Europske unije i država kandidata za članstvo u Europskoj uniji za kulturna i etička pitanja.

Isto tako, ne poštuje odgovornost država članica Europske unije za definiranje njihove zdravstvene politike, za organizaciju i pružanje zdravstvenih usluga i zdravstvene zaštite utvrđenu Ugovorom o funkcioniranju Europske unije.

Iz tih razloga predlaže se deklaracija Nacionalnog vijeća Slovačke Republike kojom se odbacuje takvo miješanje u prava država članica Europske unije i stvaranje presedana za moguće daljnje nastojanje Europskog parlamenta da oslabi njihov suverenitet“, navodi se u obrazloženju.

Što je izglasao Europski parlament?

Podsjetimo, Europski parlament je većinom glasova zatražio je u travnju ove godine da se “pravo na pobačaj” uvrsti i Povelju Europske unije o temeljnim pravima. Ipak, rezolucija nije obvezujuća, osim ako ju prihvate sve članice.

Za rezoluciju je glasovalo 336 zastupnika, protiv je bilo 163, a 39 zastupnika je bilo suzdržano.

Od hrvatskih zastupnika, za rezoluciju su glasovali socijaldemokrati Romana Jerković Predrag Fred Matić i Tonino Picula, a protiv su bili HDZ-ov Tomislav Sokol i član kluba Europskih konzervativaca i reformista Ladislav Ilčić.

Europska povelja o temeljnim pravila vrijedi u svim državama članicama. Izuzetak je bila Poljska, koja ju godinama nije prihvaćala, međutim, Europska komisija nedavno je ocijenila da Poljska s novom vladom poštuje odredbe Povelje.

Vapaj Crkve i građana

Uvrštavanju pobačaja u popis temeljnih prava žestoko se usprotivila Crkva, a građani su na internetu pokrenuli peticiju protiv usvajanja rezolucije.

Vijeće biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) objavilo je izjavu u kojoj naglašava da temeljno ljudsko pravo nije ono na pobačaj već na život.

“Svako ljudsko biće ima jednako dostojanstvo, sveto je i nepovredivo. Pobačaj nikada ne smije biti temeljno ljudsko pravo”, ističe se u izjavi.

“Promicanje žena i njihovih prava nije povezano s promicanjem pobačaja. Radimo za Europu u kojoj žene mogu slobodno živjeti svoje majčinstvo i kao dar za sebe i društvo u kojem biti majka ni na koji način nije ograničenje za osobni, društveni i profesionalni život.

Promicanje i omogućavanje pobačaja ide u suprotnom smjeru od stvarnog promicanja žena i njihovih prava”, poručili su europski biskupi.

Biskupi: ‘Obrana života nerođenoga duboko je povezana s obranom svih drugih ljudskih prava’

“Stoga se mora reći sa svom snagom i jasnoćom, čak i u naše vrijeme, da je ta obrana života nerođenoga duboko povezana s obranom svih drugih ljudskih prava“, navodi se u izjavi COMECE-a.

Osim toga, biskupi podsjećaju da pobačaj nije priznat ni u europskom ni u međunarodnom pravu, a ni u pravu mnogih članica Unije, stoga pozivaju na poštivanje ustavnih tradicija i suverenosti članica.

Foto:Pixabay

Najnovije

Dr. Jure Burić: Tragična povijest hrvatske politike iza 90-ih

  Jedan se borio na strani partizana, pa opametio, pokajao se i u ‘buri i oluji’ stvorio državu Hrvatsku. S njome znalački i uz Božju...

Kako žive kršćani u islamskim državama: Progoni, mučenja i smrtne kazne

Teokratske islamske države odlikuje sustav u kojem je vjerski zakon, poznat kao šerijat, temelj pravnog i političkog poretka, dok vrhovnu vlast drže vjerski autoriteti...

Srpski studenti nisu u školi učili kako se ruši diktator

  Piše: glavni urednik Vlado Kolak   Studentski prosvjedi u Srbiji nailaze na prepreke koje ih čine besmislenim i osuđenima na propast. Evo nekoliko ključnih razloga. Nedostatak kontinuiteta...

Biblijska poruka 23. 3. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Znakovi i znamenja vremena

Lk 13,1-9   U taj čas dođoše neki te javiše Isusu što se dogodilo s Galilejcima kojih je krv Pilat pomiješao s krvlju njihovih žrtava. Isus...

Jedino pravedno rješenje za sve narode je podijeliti BiH na tri djela!

U središnjem Dnevniku HRT 22.ožujka 2025.godine u 19,00 sati postavljena je zanimljiva anketa gledateljima te TV u RH kako bi oni uredili BiH s...