Petak, 28. ožujka 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

U 2022. godini na izmaku u svijetu je oteto, uhićeno ili ubijeno više od stotinu svećenika i redovnika, a nasilnom smrću umrlo je njih najmanje 17…

U godini na izmaku u svijetu je oteto, uhićeno ili ubijeno više od stotinu svećenika i redovnika, a nasilnom smrću umrlo je njih najmanje 17, objavila je katolička zaklada “Crkva u nevolji” (Kirche in Not), prenio je portal katholisch.de.

U Nigeriji su u 2022. godini ubijena četvorica svećenika, u Meksiku trojica, a u Demokratskoj Republici Kongo dvojica. Pet redovnica ubijeno je u Africi i Središnjoj Americi.
“Crkva u nevolji” izvijestila je i o 42 oteta svećenika, od kojih je 36 ponovno pušteno na slobodu. Prema navodima zaklade, za svećenike i redovnike najopasnija je Nigerija. Ondje je oteto 28 svećenika, trojica njih su ubijena a trojica su nestala.
U Kamerunu su oteta šestorica svećenika, a po jedan u Etiopiji, Maliju i na Filipinima. Vrlo je opasno stanje i na Haitiju. Tijekom godine zločinačke skupine ondje su otele petoricu svećenika, ali su ih u međuvremenu pustili.
U Nigeriji su i redovnice izvrgnute opasnostima, ondje ih je oteto šest, a otmice redovnica zabilježene su i u Burkini Faso i Kamerunu. Sve otete redovnice u međuvremenu su oslobođene.
Prema podacima “Crkve u nevolji”, tijekom godine najmanje 32 svećenika uhićena su tijekom vršenja službe. Najnoviji slučajevi zabilježeni su u dijelu Ukrajine koji je okupirala Rusija, gdje su uhićena četvorica svećenika Ukrajinske grkokatoličke Crkve. Dvojica njih u međuvremenu su puštena i “protjerana” na područje pod nadzorom ukrajinskih snaga, a druga dvojica još se nalaze u zatvoru i prijeti im optužnica za terorizam.
“Crkva u nevolji” tvrdi da je zabrinjavajuće stanje i u Nikaragvi, gdje režim progoni pripadnike Crkve. Teško je stanje katolika i u Kini. Zaklada ne raspolaže informacijama o tome koliko je u godini na izmaku ondje uhićeno katoličkih svećenika i biskupa, ali česti su slučajevi da vlasti privremeno uhićuju svećenike koji pripadaju u Kini ilegalnoj podzemnoj Crkvi kako bi ih prisilile da se priključe državnoj Crkvi. Kao primjer “Crkva u nevolji” navodi slučaj nestanka najmanje desetorice svećenika, članova pozemne Crkve u Baodingu jugozapadno od Pekinga.

VEZANE VIJESTI

NAPAD U ISPOVJEDAONICI Dominikanski svećenik ubijen u Vijetnamu: ‘Ovo je najteža smrt nekog svećenika nakon rata’

Najnovije

Kreće prodaja karata za Thompsonov koncert

Najpopularniji hrvatski pjevač Marko Perković Thompson nakon višegodišnje pauze 5. srpnja vraća se u Zagreb. Održat će veliki koncert na zagrebačkom Hipodromu, a brojni...

Biblijska poruka 28. 3. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Ljubi Gospodina, Boga svojega

  Mk 12,28b-34    Pristupi Isusu jedan od pismoznanaca i upita ga: »Koja je zapovijed prva od sviju?« Isus odgovori: »Prva je: Slušaj, Izraele! Gospodin Bog naš...

Vojsko moja slova moja

VOJSKO MOJA SLOVA MOJA,   Ne, niste vi slova moja, vojnici moji, ne, niste vi riječi moje, desetine moje, ne, niste pjesme moje, bojne moje – opsjedale Parnas. Nisi...

Mirana Kasapović: Etnički čistači i povijesni ponavljači

Neuka i zlonamjerna Ana Brnabić ne bi zasluživala odgovor da njezina tvrdnja kako je Hrvatska počinila “najveće etničko čišćenje u Europi poslije Drugoga svjetskog...

VIDEO Ćipe nastavio s ozbiljnim optužbama protiv Radića: Nije postao ministar da se ne bi saznale stvari o njemu

Stipo Mlinarić Ćipe nastavlja s teškim optužbama na račun šefa Domina Marija Radića, uz dosadašnje, uključio je i neke nove, primjerice sumnje u namještanje...