Petak, 13. prosinca 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

U sklopu prekograničnog projekta “ForestFlow” u šume oko Vrbanje pušten 21 jelen!

U sklopu europskoga prekograničnog hrvatsko-srbijanskog projekta”ForestFlow” iz uzgajališta u šume na području Šumarije Vrbanja pušten je 21 jelen obični radi obnavljanja populacije divljači stradale u katastrofalnoj poplavi u svibnju 2014., na hrvatskoj strani u šume će se pustiti ukupno 41 jelen čija se vrijednost procjenjuje na oko 550 tisuća kuna, a sa srbijanske strane njih 38.

Nakon adaptacije na novo stanište, nadgledanje kretanja jelena nastavit će se telemetrijskim ogrlicama i terenskim promatranjem kako bi se obnovio jelenski fonda i ponovno uspostavile vitalne populacije jelena koji slobodno žive na prekograničnom prostoru spačvansko-bosutskih šuma.

Prekogranični projekt vrijedan 1,4 milijuna eura

“ForestFlow dvogodišnji je hrvatsko-srbijanski prekogranični projekt vrijedan 1,4 milijuna eura kojemu je cilj obnoviti oštećeni šumski bazen Spačva-Bosut, uspostavit prekogranični sustav prevencije i zaštite od poplava te izraditi akcijski plan za buduću prekograničnu suradnju u zaštiti prirode, okoliša i ljudi od poplava“, istaknuo je voditelj projekta Blaž Štefanek, te dodao da svaka od strana u projektu koristi 50 posto predviđena novca.

Štefanek je podsjetio da je projekt počeo prije godinu i pol dana, te staknuo da je prije tri dana u Šumariji Strošinci već pušten 21 jelen, u međuvremenu su izgrađena i dva prihvatilišta veličine 12 hektara te dva pojilišta na bunare čije su pumpe pokreću solarnom energijom.

Po Štefanekovim riječima, do sada su u sklopu projekta rekonstruirana dva kanala u Spačvanskom šumskom bazenu dužine sedam kilometara, a u narednim će se mjesecima obnoviti oko 10 kilometara kanala niže kategorije.

Član uprave Hrvatskih šuma Igor Fazlekaš naglasio je da je u poplavama 2014. godine stradala i šuma i divljač, među ostalim i 258 jelena i srna, te je ovaj projekt jedan od načina da se pomogne njihovu oporavku.

„Kroz ovaj i druge projekte Hrvatske šume zajedno s partnerima imaju više od milijardu kuna odobrenih projekata ili projekata u pripremi što je zalog za budućnost flore i faune, a nadamo se da će u perspektivi biti još više sredstava iz EU fondova koji će se moći iskoristiti na dobrobit Hrvatskih šuma, šuma u Hrvatskoj i svih hrvatskih građana“, rekao je Fazlekaš.

Projektom ForestFlow predviđene su aktivnosti kojima će se obnoviti infrastruktura za zaštitu od poplava poput uređenja kanala i pristupnih cesta, obnoviti populacija jelenske divljači te izgraditi prihvatilišta, motrilišta, hranilišta i pojilišta za uspješan povratak divljači u šumu. Planira se uspostava prekogranične suradnje i interventnih timova i planova poradi što efikasnije obrane od poplava kao i edukacija učenika u šest osnovnih i dvije srednje šumarske škole s obje strane granice.

Partneri u projektu ForestFlow su Hrvatske šume i Vojvodinašume kao javne ustanove odgovorne za upravljanje šumama, Hrvatske vode i Vode Vojvodine kao javne ustanove odgovorne za upravljanje vodama i zaštitu od poplava te Institut za razvoj i međunarodne odnose i Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu.

Od 1,4 milijuna eura ukupne vrijednosti projekta navedeni partneri osiguravaju 15 posto sredstava, a 85 posto Europska unija.

Predsjednik Uprave šuma Vinkovci Darko Dekanić istaknuo je vrlo dobru suradnju s Vojvodinašumama te izrazio očekivanje da će se ovim projektom fond divljači obogatiti i u genetskom i u brojčanom smislu

Puštanju jelena u šume Šumarije „Vrbanja“ nazočio je i pomoćnik direktora Vojvodinašuma Borislav Stankov koji je rekao da je u šume pod njihovom ingerencijom već pušteno 12 jelena i 26 košuta te se nalaze u prihvatilištima čije će se ograde otvoriti za dva mjeseca nakon čega će divljač biti slobodna lutati šumama.

U katastrofalnim poplavama iz svibnja 2014. godine štete u poljoprivredi u Hrvatskoj procijenjene su na 30 milijuna eura, a u Srbiji na 64,8 milijuna eura. Poplavom je pogođeno 250 kvadratni kilometara u Hrvatskoj te 300 kvadratnih kilometara u Srbiji. Uginulo je 180 tona divlji  domaćih životinja u Hrvatskoj te 288 tona s druge strane granice.

U to vrijeme nje bilo protokola komunikacije između organizacija zaduženih za zaštitu od poplava obiju država.Autor-Hina

A.G.

Najnovije

Rojs zatekao neugodan prizor na misi za Tuđmana: ‘Prije nije tako bilo’

Hrvatski general Ljubo Ćesić Rojs iznimno je razočaran obilježavanjem 25. obljetnice smrti prvog hrvatskog predsjednika i utemeljitelja hrvatske države dr. Franje Tuđmana.   “Kao svake godine,...

Biblijska poruka 12. 12. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: preteče Krstitelj – Da, i više od proroka…

Mt 11,7b.11-15   Reče Isus mnoštvu: »Zaista, kažem vam, između rođenih od žene ne usta veći od Ivana Krstitelja. A ipak, i najmanji u kraljevstvu nebeskom...

Kraljica Meksika – pasti na koljena  i diviti se!   Svi danas polazimo kao od naravne činjenice kako je Latinska Amerika dio zapadnog svijeta, zapadne kulture,...

 Pitanje za SOA-u: Koga hrvatska mafija želi vidjeti na Pantovčaku?

U trenutku kad su se predsjednički izbori činili pomalo dosadnima i predvidljivima, na društvenim mrežama i u medijima pojavila se poveznica jedne predsjedničke kandidatkinje...

Osam je kandidata za Pantovčak! Vidović Krišto ispala iz utrke

Osam kandidata, tri manje nego prije pet godina, natjecat će se na osmim izborima za predsjednika Republike koji će se održati u nedjelju, 29. ...