Nakon što je britanska policija jučer uhitila osnivača Wikileaksa Julijana Assangea, Ekvador mu je oduzeo državljanstvo. Britanske vlasti objavile su da je uhićen jer je prekršio njihove zakone o uvjetima puštanja na slobodu, ali i na temelju zahtjeva za izručenje koji je izdao Washington. Bude li izručen SAD-u, sudit će mu se za urotu, za što je predviđena smrtna kazna.
Julian Assange drugi je čovjek, barem tako tvrdi njegova odvjetnica. Ne misli pritom na promjenu karaktera, već na njegovo zdravstveno stanje. Izgubio je previše kilograma, zapustio brigu o izgledu i zdravlju.
Australija je dužna štititi sve svoje građane, makar bili povezani i s otkrivanjem najvećih tajni njezinih vojnih partnera i saveznika.
Prvi čovjek SAD-a nezainteresiran za slučaj. Kao da nije riječ o tajnama američke vojske čije je otkrivanje izazvalo val skandala.
No tadašnja državna tajnica itekako željno iščekuje Asaangeovo izručenje. Wikileaks je bitno i negativno utjecao na njezinu predsjedničku kampanju.
Da nije riječ o običnom slučaju i izručenju, potvrđuje i izravno upletanje međunarodne zajednice.
Diljem svijeta prosvjedi zbog uhićenja. Svi oni koji se bore za slobodu medija i slobodnu riječ – stoje iza svoga heroja.
Assange i njegov tim sve nade polažu u britansko zakonodavstvo, koje ne predviđa izručenje drugoj zemlji ako se zahtjev temelji na mišljenju novinara, odnosno djelu koje je objavio. No, Assange ništa nije napisao, nego objavio tuđe dokumente – što je velika razlika.
D.K.