Četvrtak, 16. siječnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

VIDEO 15. listopada 1991. -Agresorska JNA napadajući iz Crne Gore i istočne Hercegovine okupirala je najjužniji hrvatski gradić – Cavtat. Uslijedile su neviđene pljačke napuštenih kuća, a sve mlade ljude slalo se u zloglasni koncentracijski logor u Morinju!

foto-screenshot

Dana 15. listopada 1991. jugoslavenska narodna armija napadajući iz Crne Gore i istočne Hercegovine okupirala je najjužniji hrvatski gradić – Cavtat i našla se na prilazima opkoljenog Dubrovnika…

Granatiranje najbližih sela Vitaljine, Đurinića i Molunata počelo je još potkraj rujna 1991. godine, a agresija se zatim proširila na Grudu i Čilipe. Uslijedila je neravnopravna borba između JNA i slabo naoružanih branitelja. U Prapratnu, prolazu iznad sela Dubravke prema Trebinju, petnaestak je hrabrih branitelja lovačkim puškama i s pokojim karabinom pokušalo zaustaviti napadače.

Nakon dvodnevnih borbi, agresor je tenkovima ipak ušao u Dubravku, a branitelji su se povukli. Jedna se skupina povukla na Snježnicu i tamo bez hrane, u studeni, proboravila do oslobođenja Konavala. Druga je u Karasovićima pokušala zaustaviti prodor iz smjera Debelog brijega, a treća je pokušavala izvući top iz obruča na Resnici kod Mikulića.

Zarobljeni Hrvati zatočeni su u koncentracijskome logoru Morinju. Uslijedile su borbe oko Oboda i Zvekovice, a stanovništvo Konavala pred granatiranjem povuklo se u Cavtat i Dubrovnik. Tijekom pregovora s predstavnicima Ujedinjenih naroda JNA je okupirala Konavle i ušla u Cavtat.

Uslijedile su neviđene pljačke napuštenih kuća, a sve mlade ljude slalo se u zloglasni koncentracijski logor u Morinju. Kuće nisu bile toliko oštećene u napadu koliko tijekom okupacije, kada je počelo sustavno uništavanje naselja, posebno Čilipa. Ni muzej ni crkva okupatoru nisu bili sveti.

Ukradene su krave s farme na Konavoskom polju, uništene su zrakoplovna luka i benzinska crpka u Čilipima, opljačkan je hotel “Croatia” u Cavtatu, restaurant “Konavoski dvori” i samostan u Pridvorju, a mnogi su Cavtaćani pretučeni i maltretirani.

Cavtat je dočekao slobodu sredinom listopada 1992. godine. Devet godina poslije crnogorski je predsjednik Milo Đukanović izrazio žaljenje za sva stradanja koje je stanovnicima Cavtata nanio bilo koji predstavnik Crne Gore u sastavu nekadašnje JNA.

G.S.

VEZANE VIJESTI

OPERIRALI IH NA ŽIVO, LOMILI IM REBRA: Ovaj mladi Hrvat je umro kao žrtva mučenja u crnogorskom logoru

Najnovije

S Markova trga ni pisma ni razglednice

Nije hadezeovskoga čelnika iz njegova poslijeizbornog tvrdoglavljenja prenulo čak ni to što je zagrebački nadbiskup Kutleša praktički zazvao Božji blagoslov na izbornog pobjednika. Ostao...

Mali Sloba poručio studentima: “Niko ne sme da vas bije”

Piše: Uredništvo Braniteljskog portala   Ustrajnost srbijanskih studenata u prosvjedima kojima zahtijevaju istragu i kažnjavanje odgovornih za palu nadstrešnicu kojom prilikom je stradalo petnaest osoba, uistinu...

15. SIJEČNJA 1992.- POVIJESNI DAN: HRVATSKA JE MEĐUNARODNO PRIZNATA DRŽAVA!

Hrvatska danas obilježava 33. obljetnicu međunarodnog priznanja. Hrvatska je 15. siječnja 1992. postala međunarodno priznata zemlja i uspostavila je diplomatske odnose s Njemačkom, državom...

Biblijska poruka 15. 1. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Svi traže Isusa – Isus im treba

Mk 1,29-39   Pošto Isus iziđe iz sinagoge, uđe s Jakovom i Ivanom u kuću Šimunovu i Andrijinu. A punica Šimunova ležala u ognjici. I odmah...

Jesu li istinski hrvatski domoljubi vani ili su u Domovini?

Za Predsjedničke izbore u RH aktivno se, po službenoj dužnosti ili na osobni zahtjev, registriralo 250 000 birača, najviše u Bosni i Hercegovini (110.332),...