U 91. zrakoplovnoj bazi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u vojarni “Pukovnik Marko Živković” na Plesu u srijedu, 7. studenog 2018. potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević i veleposlanik SAD-a Robert Kohorst sa suradnicima, obišli su skupinu helikoptera tipa AH-64 Apache borbenog zrakoplova SAD-a koji borave u Zagrebu u sklopu putovanja prema zrakoplovnoj bazi Stefanovikieo u Helenskoj Republici.
Skupina od sedam borbenih helikoptera tipa AC 64 Apache sletjeli su u srijedu u 91. Zrakoplovnu bazu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva na Plesu u sklopu bilateralne vojne suradnje, a obišli su ih ministar obrane Damir Krstičević i američki veleposlanik u Hrvatskoj Robert Kohorst.
VIDEO-MORH
Nakon obilaska helikoptera, Krstičević je izjavio da su SAD ključni partner i saveznik Hrvatske na području obrane, a slijetanje američkih helikoptera u sklopu njihova putovanja prema zrakoplovnoj bazi u Grčkoj je potvrda toga prijateljstva.
Naglasio je kako je Hrvatska vojska u procesu prelaska na zapadnu tehnologiju, pa je posjet američkih helikoptera prilika da se naši piloti i osoblje bolje upoznaju s njom. Riječ je o borbenim AH-64 Apache helikopterima koji koriste modernu tehnologiju i širok spektar naoružanja u raznim borbenim misijama.
Krstičević je podsjetio da je Hrvatska uvela u uporabu helikoptere Kiowa Warrior američke proizvodnje, a od 2020. u uporabu će ući prva dva helikoptera Blackhawk koje su SAD donirale Hrvatskoj. To je dobro za naše pilote i tehničare, dodao je.
Američki veleposlanik zahvalio je Hrvatskoj na gostoprimstvu izrazivši zadovoljstvo što su se američki helikopteri zaustavili u Hrvatskoj na putu u Grčku. “Drago nam je da možemo Hrvatima pokazati kako oni izgledaju”, rekao je Kohorst.
Također je pohvalio vojnu suradnju SAD-a s Hrvatskom, koju smatraju snažnim partnerom.
Zamjenik zapovjednika i načelnik stožera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadir Michael Križanec ukratko je iznio karakteristike helikoptera AH-64 Apache istaknuvši kako je riječ o jurišnom helikopteru koji je namijenjen za uništavanje oklopljenih ciljeva, koji nosi široku paletu naoružanja, nevođenih i vođenih raketa zrak-zrak, te koji zbog svojih karakteristika uvelike olakšava rad posadi i pilotima koji ga koriste.
Drago mi je da je zrakoplovna baza Hrvatskog ratnog zrakoplovstva bila domaćin našim partnerima iz SAD-a i da smo imali prilike s američkim kolegama razmijeniti vrijedna iskustva, zaključio je Križanec.
“Sve treba dobro analizirati i napraviti dobar ugovor. Kad se zatvori taj proces, onda će se ugovor potpisati, a bitno je da struka sve raščlani”, kazao je.
Upitan ima li kakvih problema Krstičević je ustvrdio kako nema problema, a plan je da 2020., kada Hrvatska bude predsjedala EU-om, prva dva takva zrakoplova polete s našim pilotima.
A.G.