Na današnji dan 1992. godine na nebu iznad Zagorja zrakoplov JNA oborio je helikopter s promatračima Europske zajednice. Ovaj suludi zločin imao je za cilj ocrniti Hrvatsku pred očima svjetske javnosti i spriječiti njezino međunarodno priznanje koje je uslijedilo tjedan dana kasnije…
Potkraj 1991. i početkom 1992. godine zrakoplovi Jugoslavenske armije učestalo lete na Hrvatskom i raketiraju hrvatske obrambene položaje, ali jednako tako i civilne objekte poput odašiljača na Medvednici ili Banskih dvora.
U suludim ubilačkim akcijama dva MiG-a jugovojske 7. siječnja 1992. napala su dva helikoptera Europske promatračke misije koja su letjela iz Beograda preko Kaposvara u Zagreb. Jedan helikopter, pogođen raketom, eksplodirao je i raspršio se na području sela Madžareva kraj Novog Marofa. Drugi helikopter uspio je izbjeći raketu zahvaljujući pribranosti pilota koji je u trenutku prizmeljio letjelicu. Prizor na zemlji bio je strašan: ostaci pogođena helikoptera raspršeni su u promjeru od 200 metara, a beživotna tijela pilota i četriju promatrača ležala su na travi. Glasnogovornik promatrača Europske zajednice rekao je da su jugoslavenski bojni zrakoplovi rekatema i mitraljeskom paljbom napali europske helikoptere, premda je beogradska kontrola leta znala za let i odobrila ga. Belgijski diplomat Hans Kint, jedan od putnika u spašenom helikopteru, izjavio je da je druga raketa promašila helikopter za možda jedan metar, te da su letjelice napadnute bez ikakve najave ili upozorenja.
Europska javnost zgrožena je tragedijom ljudi koji su se na prostoru bivše Jugoslavije našli u službi mira, a u Beogradu su tvrdili kako toga dana jugoslavenski zrakoplovi uopće nisu letjeli nad Hrvatskom. Za tragediju su optužili Zagreb. No, svjedoci i tragovi zrakoplova na radarskim zaslonima u Hrvatskoj i u susjednim zemljama upućuju na stvarnoga krivca za zločinački napad. Za to će se sutradan federalne vlasti u Beogradu šturo ispričati. Dva dana poslije tragedije Hrvatska se misom zadušnicom u zagrebačkoj prvostolnici oprostila od članova Europske promatračke misije Silvana Natale, Fiorenza Ramaccia, Enza Venturinija, Marca Matte i Jean-Loupa Eychenna…
Njihovi lijesovi bili su prekriveni zastavama Europske zajednice.