Četvrtak, 14. studenoga 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

(VIDEO) Obilježena 32. obljetnica progonstva nesrpskog stanovništva iz Baranje

POLAGANJEM vijenaca i paljenjem svijeća kod križa na Biljskoj cesti danas je obilježena 32. obljetnica progonstva nesrpskog stanovništva iz Baranje u Domovinskom ratu, kada je iz tog dijela Hrvatske prognano više od 20 tisuća ljudi.

Vijence su položili predstavnici državnih i lokalnih vlasti te udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

“Vratilo se više od 92% nekadašnjih prognanika”
Predsjednik osječko-baranjske Zajednice povratnika Branko Pek rekao je kako je na današnji dan 1991. godine iz Baranje prognano više od 20 tisuća ljudi, koji su uglavnom potražili utočište u Osijeku te sedam godina boravili u progonstvu čekajući povratak.

Kada je 15. siječnja 1998. završila mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja, stvorili su se uvjeti za povratak, a s obzirom na to da su brojni stambeni objekti bili devastirani, započela je i obnova, u koju je hrvatska država uložila više od 43 milijarde kuna, dodao je Pek.

Istaknuo je kako se na područje Baranje vratilo više od 92 posto nekadašnjih prognanika te podsjetio kako se ne smije zaboraviti niti na preko 200 civila, ubijenih tijekom okupacije Baranje i protektorata mirovnih snaga UN-a.

“Odajemo počast poginulim braniteljima i ubijenim civilima”
Bivši povjerenik vlade za Baranju Marko Kvesić kazao je kako se na današnji dan prisjećamo protjerivanja nesrpskog stanovništva iz Baranje, u čemu su sudjelovale postrojbe tzv. JNA, četnici iz Srbije te pobunjeno lokalno srpsko stanovništvo.

Danas odajemo počast poginulim braniteljima, ali i ubijenim civilima koji su ostali na području privremeno okupirane Baranje, rekao je Kvesić dodavši kako je ipak ostvaren cilj povratka prognanika mirnim putem, bez daljnjih žrtava.

Umirovljeni general HV-a Mladen Mikolčević istaknuo je kako se danas prisjećamo tužnih i teških trenutaka iz nedavne povijesti, brutalne velikosrpske agresije na Baranju te egzodusa nesrpskog stanovništva.

Na nama je da se toga prisjećamo, u čast onima koji su dali svoje živote u obrani Baranje i Hrvatske, sve do konačnog oslobođenja u operaciji “Oluja”, poručio je Mikolčević.

Obilježavanje se nastavlja u mjestu Mece, gdje će se održati javna tribina “Mirna reintegracija – 25. godina poslije”.

Najnovije

General izgubio živce: ‘Samo bagra može ministru RSK dati saborsku mirovinu’

Savan Grabundžija (68) bivši je ministar prometa i veza u vladi tzv. SAO Krajine, koji bi uskoro mogao početi uživati saborsku mirovinu.   Grabundžija je danas...

Tomislav Jonjić: Hrvatska država vapi za odgovornošću, a hrvatski narod za dostojanstvom!

Dr. Tomislav Jonjić je odvjetnik diplomat, publicist, povjesničar i političar koji je prvi objavio da će se kandidirati na predsjedničkim izborima. Za Dalmatinski portal...

Miletić: Tedros poslije pobjede Trumpa mijenja narativ, ali ne odustaje

Tedros, šef Svjetske zdravstvene: “Trebamo biti agresivni prema antivakserima”   Dragi ljudi, puštam vam ma mom youtube kanalu video sa strašnom izjavom tiranina Tedrosa, šefa Svjetske...

Na Interliberu zabranjena knjiga koja govori o suđenju Andriji Artukoviću

Na Interliberu, najvećem i najposjećenijem sajmu knjiga u Zagrebu, koji se održava od 12. studenoga na Zagrebačkom velesajmu, već prvoga dana, kako je stajalo...

Biblijska poruka 13. 11. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Slava Bogu na visini…

Lk 17,11-19   Dok je Isus putovao u Jeruzalem, prolazio je između Samarije i Galileje. Kad je ulazio u neko selo, eto mu u susret deset...