Pred posebnim Odjelom za ratne zločine Višeg suda u Beogradu u utorak je završnim riječima optuženih okončan sudski proces za ratne zločine protiv civila u mjestu Lovas 1991., a izricanje presude zakazano je za 20. lipnja…
Okrivljeni Josipović izrazio je žaljenje zbog svih stradalih u Lovasu, ustvrdivši da u tome nije sudjelovao niti izdavao zapovjedi, te da nije znao da je polje, na kojem su poginula 22 civila, minirano.
Prvobitna optužnica teretila je tada 14 optuženih za ubojstvo, zlostavljanje i mučenje 69 hrvatskih civila a njom su bila su obuhvaćena četiri pripadnika nekadašnje JNA, četiri mještanina Lovasa, te šest pripadnika paravojne postrojbe “Dušan Silni”.
Nakon četiri godine procesa, koji je počeo 2008., te ispitana 193 svjedoka, presudom 26. lipnja 2012. svi optuženici proglašeni su krivima i osuđeni na kazne zatvora, pojedinačno u rasponu od četiri do 20 godina zatvora.
Tu je presudu, dvije godine kasnije, ukinuo prizivni sud u Beogradu, obrazloživši da je presuda “nerazumljiva i proturječna”, te da je donesena “uz bitne povrede članaka kaznenog postupka”, pa je predmet vraćen na ponovni postupak i odlučivanje.
Tijekom procesa umrlo je pet optuženika, jedan je postao procesno nesposoban zbog bolesti, tako da se broj optuženih smanjio na osam, a posljedica je bila i promjena optužnice, tako što je umanjen i broj žrtava za koje su preminuli okrivljeni.
Tako je broj žrtvava u Lovasu sa 69 smanjen, na 29 ubijenih, za koje su preostali optuženi odgovarali.
Presuda, koja je najavljena za 20. lipnja, neće biti pravomoćna, s obzirom da i na nju postoji pravo žalbe.
Međutim, novog suđenja za zlodjela u Lovasu neće biti jer prizivni sud, po zakonu, može presudu Višeg suda potvrditi ili preinačiti, ali ne i vratiti proces na početak.
O ratnom zločinu u Lovasu snimljen dokumentarni film – ‘Krvava berba grožđa’
Dokumentarni film „Krvava berba grožđa“ koji je predstavljen 2018. godine, proučava događaje iz vremena početka rata u Hrvatskoj. Opisuje sve strahote koje su doživjeli Hrvati i ostali nesrbi u Lovasu od strane tzv. JNA i paravojne jedinice ”Dušan Silni”. Zločin u Lovasu jedan je u nizu mnogobrojnih koji su se odigrali na hrvatskom tlu tijekom Domovinskoga rata.
Na svom putu prema okupaciji i uništenju grada Vukovara tzv. JNA i četnici iz Srbije uništavali su i ubijali sve što im se našlo na putu. Tako su 10. listopada 1991. okupirali i spalili Lovas – hrvatsko selo u Srijemu.
Međutim, izuzev činjenice da je u toj općini zvjerski i na posebno okrutan način ubijeni mnogi mještani, Lovas se izdvaja i kao mjesto koje je poslužilo za realiziranje sulude srpske ideje čišćenja minskoga polja tijelima nesretnih mještana, koji su bili tjerani proći preko njega.
Okrutna ubojstva, torture, bijela traka na rukama Hrvata kao znak raspoznavanja i nacionalne pripadnosti, mučenja i silovanja žena, prisilni rad…, jedan su dio strahota koje su preživjeli mještani Lovasa, koji su nakon toga protjerani. Film je zabilježio mnogobrojna potresna svjedočanstva preživjelih mještana Lovasa koji svjedoče o ratnim zločinima za vrijeme Domovinskoga rata.
Antun Ivanković