Četvrtak, 12. rujna 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

(VIDEO)NA DANAŠNJI DAN Sarajevsko primirje – potpisan sporazum o bezuvjetnom prekidu vatre .Unatoč tome srpski agresor je neumorno granatirao, ubijao i rušio po Hrvatskoj…

Na današnji dan, 2. siječnja 1991. godine, u Sarajevu je potpisan sporazum o bezuvjetnom prekidu vatre u Hrvatskoj koji je na snagu stupio idućeg dana u 18 sati. Primirje između Hrvatske u Jugoslavije koje je za cilj imalo okončati rat te „pripremiti teren“ za dolazak mirovnih snaga Ujedinjenih naroda poznato je pod nazivom „Sarajevsko primirje“…

Primirje je bilo rezultat sporazuma potpisanog u Sarajevu dan ranije pod nazivom „Sporazum o primjeni Ženevskog sporazuma“, a koji se odnosio na provedbu Ženevskog sporazuma potpisanog 23. studenog 1991. od strane Franje Tuđmana, Slobodana Miloševića, Veljka Kadijevića i posebnog izaslanika glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Cyrusa Vancea. Nakon što je 1. siječnja ’92. obavio razgovore s predsjednikom Tuđmanom Cyrus Vance otputovao je u Sarajevo.

Dana 2. siječnja najprije se u 10 sati ujutro susreo s predsjednikom Predsjedništva BiH Alijom Izetbegovićem, a nakon toga imao je odvojene sastanke s predsjednikom HDZ-a BiH Stjepanom Kljujićem i predsjednikom SDS-a BiH Radovanom Karadžićem. Nakon tih sastanaka Vance je izjavio kako se razgovaralo o slanju promatrača UN-a u BiH, koji bi u tu republiku stigli u sklopu Mirovnih snaga. Upitan od novinara da li ima izgleda da BiH ne bude uvučena u rat, odgovorio je „Nadam se da ima“.

Srpski agresor je i dalje gađao hrvatske gradove

U popodnevnim satima u sarajevskom hotelu „Konak“ započeli su razgovori između predstavnika Hrvatske vojske i Jugoslavenske narodne armije. Sastanak se odvijao u nazočnosti Cyrusa Vancea, a u delegaciji Republike Hrvatske bili su ministar obrane Gojko Šušak, general Imra Agotić i general Petar Stipetić, dok su delegaciju JNA činili general Andrija Rašeta, general Vladimir Simonović i general Slavko Jović. Unatoč optimističnim predviđanjima da će doći do prekida vatre tog dana nad Hrvatskom su djelovali jugozrakoplovi, po prvi put raketirana je riječka industrijska zona, a uzbuna je tog popodneva bila oglašena u više od 20 hrvatskih gradova.

Ipak nakon pritiska međunarodne zajednica u večernjim satima došlo je do potpisa sporazuma koji je ostao upamćen po neformalnom nazivu „Sarajevski sporazum“. Za razliku od petnaest prethodnih dogovora o prekidu vatre, napokon je poštivan. Bio je to nužan predah nakon poraza velikosrpske politike u Hrvatskoj koja nije uspjela postignuti svoj cilj pa se okrenula prema Bosni i Hercegovini. Zbog neuspjeha u srpskom agresorskom ratu protiv Hrvatske Milošević je ubrzo smijenio Kadijevića i dio vojnog vrha riješivši se tako vojnih gubitnika u pripremi za agresiju na susjednu Bosnu i Hercegovinu.

Sarajevski sporazum, za razliku od petnaest prethodnih dogovora o prekidu vatre, napokon je poštivan. Bio je to nužan predah nakon poraza velikosrpske politike u Hrvatskoj koja nije uspjela postignuti svoj cilj pa se okrenula prema Bosni i Hercegovini. Zbog neuspjeha u ratu Milošević je ubrzo smijenio Kadijevića i dio vojnog vrha riješivši se tako vojnih gubitnika u pripremi za agresiju na susjednu Bosnu i Hercegovinu.

Poražena JNA zadovoljava se okupiranim područjima Hrvatske, te počinje seliti ratnu mehanizaciju u Bosnu i Hercegovinu. Zbog mnogobrojnog srpskog pučanstva, u Beogradu su smatrali da će ondje biti znatno lakše ratovati. Krajnji je cilj bilo stvaranje “Velike Srbije”, koja bi se protezala od Rumunjske i Bugarske, preko Bosne i Hercegovine do okupiranih dijelova Hrvatske.

Neposredan povod za početak rata bio je referendum u ožujku 1992. na kojemu se 99 posto glasača opredijelilo za nezavisnu Bosnu i Hercegovinu. Srbi su bojkotirali referndum, jer bi stvaranje nove države definitivno spriječilo ostvarivanje velikosrpskih ambicija. Iako su oružani sukobi u Bosni i Hercegovini počeli još 1991. napadom na hrvatsko selo Ravno, te intenzivirali okršajima u Bosanskoj i Posavini Sarajevu u veljači I ožujku 1992., opći napad na Bosnu i Hercegovinu počeo je u travanju.

Znatno nadmoćnije, postrojbe srpskih ekstremista, uz otvorenu potporu Srbije i Crne Gore, brzo su zauzele velika područja, počinivši pri tome brojne zločine. Osim ubojstava, uništavanja, pljački i protjerivanja, mnogi su Muslimani i Hrvati završili u koncentracijskim logorima, gdje su sustavno mučeni i ubijani, a jedna od specifičnosti bila su i masovna silovanja žena.

Sve ove zločine nije uspio spriječiti ni dolazak međunarodnih mirovnih snaga, a rat je završen tek nakon pobjeda Hrvatske vojske i intervencije Sjedinjenih Američkih Država potpisivanjem Daytonskog sporazuma.

Srbi su haračili sve dok ih hrvatske snage u nekoliko prethodnih velikih akcija a potom u veličanstvenoj VRO Oluja nije stjerao u srpski pašaluk. Hrvatske su ih snage do te mjere vojno  potukle da su bježali glavom bez obzira, tamo odakle su i došli i izvršili srbočetničku agresiju na nevini hrvatski narod i Hrvatsku.

G.S.

Najnovije

Na današnji dan prije 30 godina papa Ivan Pavao ll. slavio Misu na hipodromu

Foto:Zagrebačka nadbiskupija   Na današnji dan, 11. rujna 1994. godine, papa Ivan Pavao II. na zagrebačkom hipodromu predslavio je misno slavlje prilikom svog prvog posjeta Republici...

Radić osnivanje stranke najavio sloganom iz batinaške emisije Smiljka Šagolja

Foto: Dnevnik.hr   Jumbo-plakati s natpisom ‘Crno na bijelo’ pojavili su se proteklih dana u gradovima diljem Hrvatske, a mnogi su se zapitali tko stoji iza...

Kakva je veza Alije Izetbegovića i rušenja newyorških ‘blizanaca’?

Foto:Crodex   Prema svjedočenju bivšeg operativca Al Qaede Ali Hamada, tijekom Izetbegovića, operativci Al Qaede u Bosnu su dolazili s “državnom zaštitom” , a i američka...

Zaklada Kultura nova, pod palicom Obuljen Koržinek, financira transvestite, feministički laboratorij, queer istraživanja…

Fotomontaža:Narod.hr   Državna zaklada „Kultura nova“ financijska sredstva za podupiranje suvremene umjetnosti i kulture dobiva gotovo u potpunosti od igara na sreću. Država od poreza na...

Biblijska poruka 11. 9. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Prevrat svih vrijednosti

Lk 6,20-26   Podiže Isus oči prema učenicima i reče: »Blago vama, siromasi: vaše je kraljevstvo Božje! Blago vama koji sada gladujete: vi ćete se nasititi! Blago vama koji...