Fotomontaža:Narod.hr
Vrhovni sud ukinuo je presudu Županijskog suda u Zagrebu koji je ranije presudio kako odluka Grada Zagreba da na gradskim jarbolima ne podigne zastave Hoda za život nije diskriminatorna. Riječ je o tužbi koju su protiv gradskih vlasti podnijele udruge U ime obitelji i Vigilare zbog zabrane postavljanja zastava na gradske jarbole uoči Hoda za Život 2022. godine.
Naime, prvostupanjska presuda donesena je u siječnju na Županijskom sudu u Zagrebu od strane sutkinje Sanje Joke Umićević koja je odbila tužbeni zahtjev ovih udruga protiv Grada Zagreba, piše Narod.hr.
Vrhovni sud je krajem ožujka ukinuo presudu Županijskog suda i predmet vratio na ponovno suđenje.
Nitko ne smije i neće biti diskriminiran po bilo kojoj osnovi?
Podsjetimo uoči Hoda za život 2022. godine, Tomašević i njegovi suradnici su uskratili suglasnosti za postavljanje zastava za što je nadležni gradski ured već bio izdao odobrenje, dok su u istom razdoblju i u istoj situaciji dali naknadnu suglasnost za postavljanje zastava udruzi Zagreb pride uoči održavanja tzv. Povorke ponosa.
Udruge Vigilare i U ime obitelji podnijele su udružnu tužbu protiv Grada Zagreba 2022. godine zbog zabrane postavljanja zastava Hoda za Život.
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević tada je otvoreno izjavio kako ne misli stavljati zastave Hoda za život jer se ciljevi Hoda za život ne podudaraju s njegovim svjetonazorom iako bi trebao biti gradonačelnikom svih građana Zagreba.
”Ne slažem se sa ciljevima Hoda za život i kao gradonačelnik ne mogu biti pokrovitelj takvim događajima, što sam jasno govorio i za vrijeme kampanje.
Kao gradonačelnik, odlučujem kojim ću događajima biti pokrovitelj i pokroviteljstvo odobravam za one događaje koji su u skladu sa politikom gradske vlasti”, napisao je 2022. Tomašević.
Godinu dana ranije, po stupanju na vlast izjavio je pak ”da je Zagreb otvoren grad koji slavi sve razlike i nitko ne smije i neće biti diskriminiran po bilo kojoj osnovi”.
Markić: Nemamo pravo pristupa istim procedurama i pravima kao i drugi gađani i manifestacije
“Svi mi koji se zalažemo za pravo na život nemamo pravo pristupa istim procedurama i pravima kao i drugi gađani i druge građanske manifestacije. Zbog svega navedenog podnijeli smo tužbu protiv trenutačne zagrebačke vlasti”, istaknula je ranije Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji.
Poručila je kako je “Hod za život, obitelj i Hrvatsku” rastući pokret koji se održava u više hrvatskih gradova te kako ni jedna druga gradska vlast nije Hod za život izložila diskriminatornim postupcima kao Tomašević i Možemo.
Hod za život 2024. u rekordnom broju gradova
Podsjetimo, Hod za život ove se godine održava u rekordnom broju gradova – njih 15.
Uz Zagreb, Osijek, Rijeku, Split, Varaždin, Sisak, Slavonski Brod, Vinkovce, Zadar, Knin, Ploče, Metković i Imotski ove godine će se hodati prvi put u Sinju i Opuzenu.