Četvrtak, 12. prosinca 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Znanstveni skup „Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995.“: Kad je napadnuto Ravno reakcija vlasti BiH bila je ravna nuli

U okviru obilježavanja 33. obljetnice utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg-Bosne na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održava se znanstveno-stručni skup „Domovinski rat u dolini Neretve od 1991. do 1995. u različitim perspektivama“.

 

Predsjednik Upravnog vijeća Hrvatskog dokumentacijskog centra Domovinskog rata u BiH Vlado Džoić podsjetio je da je ta institucija osnovana 2013. godine kao znanstvena ustanova s ciljem ukazivanja na značaj i ulogu hrvatskog naroda i Hrvatskog vijeća obrane (HVO) u obrani Bosne i Hercegovine, prenosi Običan.info.

– Mi smo se u početku uglavnom bavili prikupljanjem dokumentacije i nismo bili vidljivi u javnosti. Imenovanjem novog upravnog vijeća i imenovanjem Ivana Šarca za ravnatelja Hrvatskog dokumentacijskog centra, odlučili smo napraviti iskorak i ovakvim skupovima postati vidljiviji te angažiranjem povjesničara i samih sudionika ratnih događanja ispuniti našu zadaću – dodao je Džoić.

Ravnatelj Hrvatskog dokumentacijskog centra Domovinskog rata u BiH Ivica Šarac podsjetio je na prošlogodišnji znanstveni skup održan u Vitezu na kojem se govorilo o stradanju hrvatskog naroda u Središnjoj Bosni.

– Danas u Mostaru govorimo o Domovinskom ratu u dolini Neretve. Koncept s prošlogodišnjeg skupa želimo primijeniti i ovdje, s tim da na današnjem skupu imamo znatno veći broj veterana Domovinskog rata. Konačan cilj svih naših aktivnosti je da se o povijesti ne piše i ne govori na temelju sudskih presuda i spornih koncepata udruženog zločinačkog pothvata – poručio je Šarac.

Jakša Raguž s Hrvatskog instituta za povijest iz Zagreba govorio je o samim početcima rata na području Bosne i Hercegovine.

– U pet godina rata na ovim prostorima borilo se pet vojski: JNA, Vojska RS, HVO, Hrvatska vojske i Armija BiH. Početak rata u BiH je vrlo zanimljiva, ali i provokativna tema. Ona je pokazala svu dubinu razlaza između etničkih zajednica u BiH – kazao je Raguž.

On je podsjetio da je u napadu JNA na Ravno u jesen 1991. godine uništeno deset hrvatskih sela, stradalo je 60 civila, a reakcija tadašnje službene vlasti u BiH bila je „ravna nuli“.

– Stanovništvo Popova polja bilo je prepušteno samo sebi i to je bio indikator ostalim Hrvatima u BiH što mogu očekivati. Nije to bio jedini slučaj. Kod Grahova je stradalo hrvatsko selo Uništa, stradali su Hrvati oko Bosanske Gradiške, a nije bilo nikakve reakcije službenog Sarajeva. Sve je to pokazalo Hrvatima da se sami moraju organizirati i sve je to pokrenulo stvaranje Hrvatske zajednice Herceg Bosne – ustvrdio je Raguž.

Najnovije

Rojs zatekao neugodan prizor na misi za Tuđmana: ‘Prije nije tako bilo’

Hrvatski general Ljubo Ćesić Rojs iznimno je razočaran obilježavanjem 25. obljetnice smrti prvog hrvatskog predsjednika i utemeljitelja hrvatske države dr. Franje Tuđmana.   “Kao svake godine,...

Biblijska poruka 12. 12. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: preteče Krstitelj – Da, i više od proroka…

Mt 11,7b.11-15   Reče Isus mnoštvu: »Zaista, kažem vam, između rođenih od žene ne usta veći od Ivana Krstitelja. A ipak, i najmanji u kraljevstvu nebeskom...

Kraljica Meksika – pasti na koljena  i diviti se!   Svi danas polazimo kao od naravne činjenice kako je Latinska Amerika dio zapadnog svijeta, zapadne kulture,...

 Pitanje za SOA-u: Koga hrvatska mafija želi vidjeti na Pantovčaku?

U trenutku kad su se predsjednički izbori činili pomalo dosadnima i predvidljivima, na društvenim mrežama i u medijima pojavila se poveznica jedne predsjedničke kandidatkinje...

Osam je kandidata za Pantovčak! Vidović Krišto ispala iz utrke

Osam kandidata, tri manje nego prije pet godina, natjecat će se na osmim izborima za predsjednika Republike koji će se održati u nedjelju, 29. ...